COVID-19: Dobre wieści z Izraela

Nie tylko piękna, słoneczna pogoda, ale także nadzieja na coraz lepsze jutro wywołuje uśmiech na twarzach Izraelczyków.

Pozytywne wieści dotyczące walki z wirusem to także światełko w tunelu dla wszystkich mieszkańców globu, gdyż każda informacja o polepszeniu sytuacji w innym kraju, daje nadzieję na przyszłość również dla tego, w którym mieszkamy.

W Izraelu sukcesywnie spada liczba infekcji spowodowanych COVID-19. Od początku epidemii odnotowano 16 237 osób zainfekowanych, w tym 9 858 osób już wyzdrowiało. Liczba śmiertelnych przypadków wynosi 235. W niedzielę, 3 maja, odnotowano mniej niż 50 przypadków zakażeń.

Ze względu fakt, iż liczba nowych infekcji ciągle się obniża, izraelski rząd postanowił wprowadzić w życie stopniowy proces rozluźniania ograniczeń, wprowadzanych i modyfikowanych w związku z pandemią.

Jak wygląda izraelska wizja „powrotu do życia”?

Wstępny plan zakłada cztery etapy, ich realizacja będzie zależała głównie od zachowania obywateli, od ich ostrożności i stosowania się do obostrzeń. W związku z tym, zwiększono także kary za niestosowanie się do wytycznych.

Etap pierwszy rozpoczął się w niedzielę (03.05.2020). Ponownie wrócili do szkół uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych oraz klasy 11-12. Swoją działalność wznowiły także przedszkola. Zajęcia odbywają się w trybie zmianowym, przy ograniczonej liczbie uczniów (do 15 w grupie) i zachowaniu odpowiedniego dystansu. Dzieci powyżej 7 roku życia obowiązuje noszenie maseczek ochronnych.

W najbliższych dniach również studenci uczelni wyższych będą mogli wrócić na uczelnie.

Zniesiono także zakaz wchodzenia na plaże. Wprawdzie, mimo tego, że pogoda zachęca, nie można jeszcze cieszyć się bezkarnym plażowaniem, aczkolwiek dozwolone jest wchodzenie na plaże i uprawianie sportów wodnych, bieganie, spacery.

Otwarte zostały baseny, ale tylko dla osób, które chcą z nich korzystać w celach sportowych. Stopniowo można odwiedzać krewnych – babcie , dziadków, zachowując dystans i ostrożność.

Do pracy powrócili także pracownicy barów i restauracji, które mają ogródki albo okienka, w których można zamówić jedzenie. Nie ma możliwości spożywania posiłków z tych miejscach, ale dozwolone jest zamawianie na wynos.

Ponownie otwarte zostały hotele i pensjonaty. Jeszcze, póki co, bez części wspólnych, takich jak restauracje czy bary.

Od 10 maja planuje się wznowienie pozwolenia na spotykanie się ze znajomymi, w grupach maksymalnie dziesięcioosobowych (w maseczkach i odległości min. 2 m).

Jeśli wszystko się powiedzie, 17 maja ma wejść w życie drugi etap rozluźniania zakazów. Będzie zezwolenie na organizację imprez okolicznościowych, takich jak śluby czy pogrzeby, z udziałem 50 osób. Otwarte zostaną także rynki, siłownie, domy kultury oraz centra handlowe. Do szkoły wrócą uczniowie klas 4-6.

Do 17 maja obowiązuje także zakaz przyjazdu do Izraela dla osób nie będących jego mieszkańcami. Z kolei Izraelczycy, wracający do kraju z różnych części świata, muszą obowiązkowo udać się na kwarantannę do wyznaczonego hotelu.

Obowiązek 14-dniowej kwarantanny był omawiany na dzisiejszym spotkaniu rządu. Planuje się w najbliższym czasie zniesienie przepisów nakaz udania się na kwarantannę do hotelu. Izraelskie gazety publikują pozytywne przypuszczenia, iż od wakacji obowiązek kwarantanny zostanie całkowicie zniesiony.

Trzeci etap, który według założeń będzie miał miejsce 31 maja przewiduje otwarcie hal eventowych, restauracji i barów, teatrów i sal kinowych. Klasy 7-10 wrócą wtedy do szkół.

W ostatnim, czwartym etapie, 14 czerwca, jeśli liczba nowych przypadków zachorowań na koronawirusa nie osiągnie powyżej 100 osób na dobę, wszystkie obostrzenia zostaną zniesione!

Wiele zależy teraz od nas, od tego czy będziemy pamiętać o stosowaniu zasad, dzięki którym sytuacja może znacznie się polepszyć. Doświadczenia ostatnich miesięcy nauczyły nas śledzenia wiadomości i wyszukiwania w nich pozytywnych pierwiastków.  Miejmy nadzieję, że plan stopniowego powrotu do normalności się powiedzie i będzie już tylko lepiej!

Redakcja

Previous ArticleNext Article