Mniejszość chrześcijańska w Izraelu w liczbach

Nowy Rok za pasem, czas refleksji, przemyśleń i postanowień. W wielu miejscach to także okres tworzenia statystyk i podsumowania kończącego się roku. Poniżej kilka informacji dotyczących Chrześcijan, którzy stanowią około 1,9% populacji Izraela.

Według raportu Centralnego Biura Statystycznego (CBS) izraelska społeczność chrześcijańska wzrosła o 1,4 procent w 2021 roku i wynosi około 182 000 osób, z czego 84% twierdzi, że jest zadowolona z życia w tym kraju.

Statystyki opublikowane przez CBS tuż przed Bożym Narodzeniem wskazują, że społeczność chrześcijan mieszkających w Izraelu rozwija się i prosperuje, ze szczególnie wysokimi wskaźnikami wykształcenia wyższego w porównaniu z resztą populacji. 

76,7% chrześciajan w Izraelu to Arabowie, a wśród całej ludności arabsko – izraelskiej chrześcijanie stanowią 7 procent. Większość chrześcijan arabskich , niemal 84%, żyje w północnych regionach kraju.

Największymi skupiskami arabskiej społeczności chrześcijańskiej są miejscowości: Nazaret (ok. 21 400), Hajfa (ok. 16 500) i Jerozolima (ok. 12 900). Z kolei wśród chrześcijan niebędących Arabami większość mieszka w centrum kraju (około 42 %), głównie w okolicach Tel Awiwu. 

Inne szczegóły ujawnione w raporcie obejmowały informacje, iż 803 pary chrześcijańskie pobrały się w Izraelu w 2021r. , a średnia wieku wynosiła 30,3 lat w przypadku mężczyzn i 26,7 lat w przypadku kobiet. 

W porównaniu z innymi grupami religijnymi, mniejszość chrześcijańska ma mniej rodzin wielodzietnych. Biorąc pod uwagę liczbę dzieci poniżej 17 roku życia, w rodzinach chrześcijańskich wskaźnik dzietności wynosi 1,93, natomiast w rodzinach żydowskich 2,43 i muzułmańskich 2,60. 

Raport wykazał między innymi mniejszą liczbę chrześcijan zapisujących się na zasiłki dla bezrobotnych w porównaniu z populacją żydowską i muzułmańską. 

Według CBS 84% chrześcijan jest zadowolonych ze swojego życia, 24% odpowiedziało „bardzo zadowoleni”, a 60% wybrało odpowiedź „zadowolony”.

Karolina Maoz, 23.12.2021r.

Previous ArticleNext Article