Charakterystycznym elementem wystroju Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Bazyli Grobu Bożego, a także wielu innych świątyń w Ziemi Świętej są lampy oliwne. Wyglądają pięknie, imponująco, ich światło pięknie tworzy klimat towarzyszący modlitwie, zadumie. Choć dziś są bogato zdobione i kolorowe to przypominają o czasach i roli jaką pełniły w czasie, gdy Pan Jezus żył na ziemi.
Wielu z nas, robiąc zakupy z pamiątkami poszukuje takich lamp, które po powrocie do domu eksponujemy w widocznym miejscu. Przypominają nam o naszej pielgrzymce do Ziemi Świętej.
Przypatrzmy się dzisiejszej Ewangelii. Pan Jezus opowiada uczniom przypowieść o dziesięciu pannach. Wesele w czasach Pana Jezusa odbywało się w dwóch etapach. Pierwszym były zaręczyny. Po zaręczynach młodzi, choć byli już małżeństwem, żyli nadal osobno. Drugi etap następował dopiero po roku i łączył się z weselem.
Na dzień przed zaślubinami pan młody w towarzystwie przyjaciół udawał się po narzeczoną do domu jej rodziców, skąd później orszak weselny przybywał do domu oblubieńca. Tutaj wieczorem odbywała się ceremonia zaślubin. Panna młoda otoczona druhnami trzymającymi zapalone lampy oczekiwała na pana młodego. Pan młody po przybyciu stawał obok niej i następowało oficjalne zawarcie małżeństwa. Po tej ceremonii ucztowano siedem dni.
Wesele jest tylko tłem do naszych rozważań. Będziemy mówić o… lampach, z którymi druhny czekały na pana młodego, i o oliwie, dzięki której świeciły jasnym płomieniem, uświetniając ceremonię zaślubin.
W czasach Pana Jezusa lampki oliwne miały kształt miseczki z dziobkiem i były zrobione z gliny. Wkładano do nich lniany knotek i wlewano oliwę. Nasycony oliwą knotek gasł, gdy oliwy zabrakło. Takimi lampkami oświetlano wnętrza domów po zachodzie słońca, ale były również używane do oświetlania orszaku weselnego i ceremonii zaślubin, która odbywała się wieczorem.
W przypowieści Pan Jezus mówi nam, że wszyscy jesteśmy zaproszeni do Jego królestwa, ale nie wszyscy właściwie się przygotowujemy na spotkanie z Nim. Pan młody to Chrystus, który przyjdzie na końcu czasów, w dniu sądu ostatecznego. Uczta weselna jest zapowiedzią zbawienia. Dziesięć panien to wspólnota wierzących w Chrystusa, zaproszona do Jego królestwa. Lampa oznacza wiarę zaproszonych, oliwa zaś – ich dobre uczynki.
Miejsce Narodzenia w Bazylice Narodzenia w Betlejem
Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie
Należałoby się jednak zastanowić nad tym, kogo – jakiego człowieka – możemy nazwać człowiekiem roztropnym? Panny roztropne wiedziały, jak się przygotować i zrobiły to, w przeciwieństwie do panien nierozsądnych, które w prawdzie miały dobre chęci, ale nie były przygotowane. Aby móc ocenić, co pomoże nam osiągnąć zbawienie, potrzebujemy roztropności.
ks. Bartosz Mitkiewicz, 08.11.2020