Źródło Obody (Avdat), a raczej powinno się nazywać źródłem rozkoszy dla oka, to kanion na Pustyni Negew położony niedaleko miasta nabatejskiego – Oboda.
Ein Avdat to bez wątpienia jedno z najbardziej uderzających i najpiękniejszych miejsc w Izraelu. Położony w niesamowitym krajobrazie doliny Zin, w centrum izraelskiej pustyni Negew, Park Narodowy Ein Avdat oferuje spektakularne panoramy i wędrówki przez niesamowitą pustynną scenerię.
Spektakularny kanion jest wynikiem potęgi źródła Avdat. Stanowi część najdłuższego wadi na Negewie, doliny Zin, która rozciąga się na ponad 60 km i przyciąga turystów z całego kraju.
Górne warstwy płaskowyżu Avdat składają się z twardego, białego wapienia z cienkimi warstwami brązowo-czarnego krzemienia. Warstwy podstawne są miękkie, złożone z glin i margli oraz mają kolor zielony i czerwonawy.
W przeszłości geologicznej, jeszcze przed utworzeniem wielkiej szczeliny w dolinie Arava na wschodzie, górne dopływy Wadi Tsin (Zin) spływały na północny zachód od płaskowyżu Avdat w kierunku strumienia Besor, który wpadał do Morza Śródziemnego.
Powstanie głębokiej szczeliny Arava spowodowało powstanie różnic wysokości kilku tysięcy metrów między rzeką Arava a dopływami odpływającymi na wschód.
Wadi ostatecznie zerodowały do tyłu przez miękkie warstwy, podcinając twardsze warstwy nad nimi. Te górne warstwy zapadły się, tworząc szerokie dno Wadi Tsin oraz klif HaTsinim, które rozciągają się wzdłuż około 20 km na północnych krawędziach płaskowyżu Avdat.
W punktach, w których wadi przecinające płaskowyż Avdat przecinały się z Wadi Tsin, różnica wysokości utworzyła tarasy skalne i wysokie wodospady. Erozja ostatecznie doprowadziła do powstania głębokich kanionów z wysokimi klifami, takimi jak Kanion Ein Avdat.
Pozostałości kilku prehistorycznych stanowisk na tym terenie wskazują, że kanion w obecnej formie powstał około 45 000 lat temu. Źródła i ich okolice są jak małe oazy bogate w roślinność. Zieleń wtapia się w warstwy białego wapienia, tworząc wyjątkowy krajobraz, jeden z najpiękniejszych na Negewie.
Tutejsza woda jest pełna gęstej roślinności, zwłaszcza trzciny, sitowia, krzewów solnych i tamaryszku. W basenach kwitną glony, a stale kapiąca woda w niektórych miejscach odżywia obfitość mchów i paproci, zwłaszcza miłorzębu japońskiego.
W górnej części potoku rośnie piękny gaj topoli mezopotamskiej. Są to głęboko zakorzenione drzewa tropikalne, rzadkie na Negewie. W północnej części kanionu rośnie samotna, duża atlantycka pistacja, mająca około 250 lat. Ten gatunek wypuszcza nowe liście latem i zrzuca je zimą – dowód na bardziej deszczowy klimat na tym obszarze w przeszłości.
Wokół wody żyją różne ptaki i zwierzęta. Wśród wielu ptaków znajdują się różne gatunki jaskółek, kuropatwy, gawry arabskie, sępy pospolite oraz sępy egipskie. Powszechne są gołębie skalne, które gniazdują w naturalnych zakamarkach nad strumieniami. Wśród różnorodnych zwierząt króluje koziorożec kamienny.
Nawet tym, którzy nie są zafascynowani przyrodą i geologią, trudno nie zachwycać się i fascynować tym, co zostało stworzone w Ein Avdat. Najbardziej spektakularny widok na Ein Avdat i dolinę Zin można zobaczyć obok grobu Ben Guriona w Midreshat Ben Gurion, zjeżdżając na położony niżej parking.
Do parku prowadzą dwa wejścia: jedno przy grobie Ben Guriona i jedno 5 km dalej na południe. Można przejść z jednego do drugiego, czyli z dołu wadi wejść na krawędź kanionu, ale wędrówka jest dość ciężka i wymaga wspinania się po metalowych drabinkach. Nie ma możliwości wybrania się w odwrotnym kierunku.
Najlepszą alternatywą jest odwiedzenie Ein Avdat od dolnego wejścia (w pobliżu grobu Ben Guriona). Spacer od parkingu wzdłuż strumienia aż do wodospadu to ok. 1 km, 15 min w jedną stronę.
Następnie należy przejechać do górnego wejścia (wstęp na ten sam bilet), dojść nad krawędź kanionu, żeby podziwiać spektakularny widok niczym znad Grand Canyonu i po zrobieniu zdjęć powrócić na parking.
Park otwarty jest latem od 8-17 i zimą 8-16, a w piątki i święta odpowiednio: 8-16 i 8-15, w dni przedświąteczne 8-13. Wstęp kosztuje 28 szekli dla dorosłych i dla dzieci do 12 lat – 14 szekli.
Anna Szczypińska, 05.09.2022r.