Festiwal Polskiego Jazzu w Tel Awiwie

Polski jazz ma bardzo silną pozycję na międzynarodowej arenie muzycznej. Polscy muzycy z sukcesami występują na niemal wszystkich festiwalach i scenach jazzowych świata. Jeszcze trzy lata temu mieszkający w Izraelu fani tego gatunku mieli dość rzadki kontakt z polskim jazzem, zwłaszcza tym współczesnym.

W 2020 roku organizatorzy Festiwalu Polskiego Jazzu w Tel Awiwie postanowili to zmienić. Niestety, ze względu na pandemię można było uczestniczyć jedynie w serii koncertów online, ale projekt bardzo się spodobał i zyskał liczne grono fanów.

Tegoroczny Festiwal Polskiego Jazzu odbędzie się już na żywo, w klubie „Grey” w Tel Awiwie, w dniach 13-15 września. Organizatorami wydarzenia są: Polski Instytut w Tel Awiwie we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Kierownikiem artystycznym eventu jest Barak Weiss, wieloletni dyrektor artstyczny Festiwalu Jazzu w Tel Awiwie oraz Red Sea Festiwalu w Eilacie.

Wydarzenie obejmuje trzy wieczory występów z udziałem najlepszych polskich i izraelskich artystów jazzowych.

HARMONOGRAM KONCERTÓW

13 września 2022, godzina: 20:00   Marcin Wasilewski Trio – „Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko z okazji 80. rocznicy urodzin”

Mija 28 lat odkąd Marcin Wasilewski Trio gra razem. W ciągu tych lat trio stało się jednym z najlepszych i najważniejszych zespołów jazzowych w Europie i stworzyło unikalny język muzyczny, łączący teksty z muzyką groove, melodyjną, impresjonistyczną i bardzo kreatywną.

Płyty tria cieszą się dużym uznaniem krytyków i miłośników jazzu zostały wyróżnione licznymi nagrodami. Trio grało i nagrywało przez wiele lat wspólnie z legendarnym polskim trębaczem Tomaszem Stańką jako The Tomasz Stanko Quartet.

W 80. rocznicę urodzin Tomasza Stańki Wasilewski Trio otworzy trzecią edycję Polskiego Festiwalu Jazzowego w TLV koncertem w hołdzie Stańce, podczas którego zagra kilka jego znanych utworów.

Marcin Wasilewski – fortepian; Sławomir Kurkiewicz – Kontrabas; Michał Miśkiewicz – perkusja

14 września 2022, godzina: 20:00 „Chopin podróżuje po Wschodzie” („Improwizując Chopina” )

  • część pierwsza: Darya Mosenzon Trio – „Chopin w Maghrebie”

Darya Mosenzon jest pianistką specjalizującą się w muzyce marokańskiej i algierskiej. Rozpoczęła karierę muzyczną w wieku 5 lat studiując fortepian klasyczny. W dzieciństwie grała przede wszystkim utwory Bacha i Chopina, którzy przez wiele lat byli jej ulubionymi kompozytorami. Później Daria studiowała muzykę jazzową.

Spektakl zabierze Chopina i publiczność w podróż po Maghrebie i połączy znane i lubiane kompozycje z tajemniczymi melodiami i rytmami Maroka i Algierii.

Darya Mosenzon – fortepian i aranżacje; Sharlie Sabbah – Oud; Mattan Caspi – Darbouka i instrumenty perkusyjne

  • część druga: Ofer Mizrahi Trio – „Chopin i wieloryb”

Ofer Mizrahi Trio gra oryginalną muzykę, łączącą muzykę perską, turecką, indyjską i jazzową. Jeśli dodamy do tego muzykę Fryderyka Chopina to wynik z pewnością będzie zaskakująco zachwycający.

Unikalna „gitara wieloryba” zbudowana przez samego Mizrahiego, łączy w sobie dźwięki gitary i sitaru.

Ofer Mizrahi – Whale Guitar & Aranżacje; Mayu Shviru – wiolonczela; Yonathan Levy – Kontrabas

14 września 2022, godzina: 21:45  Marta Wajdzik Quartet – „Moja Planeta”

Młoda saksofonistka i flecistka Marta Wajdzik uważana jest za jedną z wschodzących sił polskiego jazzu. Jej album „My Planet”, wydany w 2020 roku, zdobył aplauz publiczności i krytyków.

Wajdzik występuje ze swoim zespołem, w skład którego wchodzą jedni z najlepszych polskich muzyków jazzowych, w tym światowej sławy pianista Paweł Tomaszewski.

Marta Wajdzik – saksofon altowy i flet, Paweł Tomaszewski – fortepian i klawisze; Robert Kubiszyn – bas elektryczny; Paweł Dobrowolski – perkusja

15 września 2022, godzina: 20:00 „Biała noc” – Uriel Herman i Maayan Doari spotykają się z Kwartetem smyczkowym Piotra Steczka

Fascynująca współpraca kwartetu smyczkowego Piotra Steczka z dwoma najlepszymi izraelskimi muzykami.

Sekstet wykona utwory napisane specjalnie na ten wieczór przez Hermana i Steczka, a także specjalnie przygotowane aranżacje polskiej pieśni ludowej oraz znanej i lubianej pieśni izraelskiej.

Wirtuoz skrzypek i kompozytor Piotr Steczek to nazwisko znane na polskich i europejskich scenach, gdzie występuje zarówno jako solista z orkiestrami symfonicznymi, jak i w zespołach, którymi kieruje. Podczas swoich niezliczonych podróży po świecie Steczek kolekcjonował różne etniczne instrumenty dęte, na których oprócz skrzypiec gra.

Pianista i kompozytor Uriel Herman jest jednym z najbardziej aktywnych i cenionych pianistów izraelskich na świecie. W ostatnich latach grał ze swoim kwartetem oraz z recitalami solowymi na festiwalach iw znanych salach koncertowych w USA, Ameryce Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i wielu krajach Europy.

Perkusista Maayan Doari jest jednym z najbardziej rozchwytywanych muzyków w Izraelu. Jest stałym uczestnikiem czołowych zespołów w Izraelu, takich jak projekt Idana Reichela, Rita, Shlomo Gronich, Yuval Dayan, Ravid Plotnik, Yemen Blues i innych.

15 września 2022, godzina: 21:45 “Na ulicy Zielonych Delfinów”- Amit Friedman Quartet gra muzykę Bronisława Kapera

Polsko-żydowski kompozytor Bronisław Kaper, który po studiach pracował w Berlinie, wyemigrował do USA po dojściu nazistów do władzy w połowie lat 30. XX wieku. W USA został kompozytorem house dla studia MGM i skomponował muzykę do prawie 150 hollywoodzkich filmów w okresie „złotej ery Hollywood” od połowy lat 30. do końca lat 60., w tym do filmów Braci Marx.

Saksofonista i kompozytor Amit Friedman, jeden z czołowych muzyków jazzowych w Izraelu, wraz ze swoim kwartetem zagra swoje wersje i aranżacje pięknych kompozycji Bronisława Kapera, zarówno znanych, jak i mniej znanych.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/polishjazzfest/

Karolina Maoz, 07.09.2022r.

 

Źródło: https://instytutpolski.pl/telaviv/en/2022/08/16/polish-jazz-festival-2022/

Previous ArticleNext Article