En Gedi – zielony ogród na Pustyni Judzkiej

Na skraju Pustyni Judzkiej, przy zachodnim brzegu Morza Martwego, leży największa oaza na terenie Izraela. Jest to oaza En Gedi [Źródło Koziołka].

Oaza położona jest w depresji Morza Martwego. Rozciąga się w dolinie, w której przez cały rok rośnie bujna zielona roślinność. Specyficzny mikroklimat tego miejsca tworzy płynący środkiem doliny potok, nazwany imieniem króla Dawida. Jest on zasilany z czterech źródeł, powiązanych w wodami podziemnymi.

Morze Martwe widziane z Ein Gedi

Fragment ścieżki do Źródła Dawida

Jaskinia, w której ukrywał się Dawid

Wodospad Dawida wraz z wodospadem Sulamitki

Najbardziej obfite źródło zwane jest imieniem króla Dawida. Biblijna Księga Samuela relacjonuje nam, że chronił się nad nim Dawid. Było to jeszcze zanim został królem Izraela. Dawid jako wódz wojsk króla Saula zaczął się cieszyć większą popularnością, niż ten pierwszy monarcha zjednoczonego Izraela. Zawiść króla spowodowała, że oskarżony o przygotowywanie zamachu na króla, Dawid opuścił dwór. Saul zaś ścigał go aż do doliny En Gedi.

Tu Dawid skrył się w jaskini obok źródła. Saul, który przybył później, znużony zasnął przy wejściu do tej samej jaskini. Dawid podkradł się do śpiącego ale nie próbował go zabić, a jedynie odciął mu mieczem część płaszcza. Po przebudzeniu się Saula, Dawid wyszedł z ukrycia i oświadczył. Gdybym naprawdę planował zamach na Ciebie, już byś nie żył. Mogłem bowiem obciąć Ci głowę, tak jak obciąłem kawałek płaszcza. Saul pogodził się wtedy z Dawidem i powrócił do domu. [Sam 24;1-23]

Wodospad Dawida

Wodospad Dawida i Wodospad Oblubienicy (Sulemitki)

Upały zachęcają turystów do zanurzenia się w wodzie

Wodospad w Wadi Arugot

Woda ze źródła Dawida spływa tworząc efektowny wodospad. Największy na terenie oazy En Gedi. To do tego wodospadu prowadzi najbardziej uczęszczana trasa na terenie rezerwatu przyrody, który utworzono tu w 1971r.

Turyści odwiedzający to miejsce powinni mieć świadomość, że spacer do źródła Dawida i z powrotem trwa zazwyczaj około 1,5 – 2 godzin. Przy czym przez większą część trasy, idzie się ścieżką jednokierunkową. Na dodatek tylko początek tej drogi jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Dalej jest to ścieżka górska, prowadząca po skałach i kamieniach.

Koziorożca nubijskiego można zobaczyć nawet na parkingu

Góralek w Ein Gedi

Namiot osłaniające mozaiki w synagodze z III wieku

Mozaiki podłogowe w synagodze w Wadi Arugot

Poza pięknymi pejzażami możemy też zobaczyć miejscowe dzikie zwierzęta, które ściągają tu źródła wody i bujna roślinność. Najczęściej są to góralki oraz koziorożce nubijskie. Wieczorami, kiedy już nie ma turystów, pojawiają się też lisy pustynne, borsuki, a nawet lamparty.

Poza pięknymi terenami wzdłuż potoku Dawida w rezerwacie znajdują się też zabytki archeologiczne. W Wadi Arugot znajdują się pozostałości starożytnej osady i ruiny synagogi z III wieku. Zwłaszcza te ostatnie zachwycają zachowanymi, pięknymi mozaikami podłogowymi.

Stanisław Szuro, 25.08.2022r.

Previous ArticleNext Article