Izrael znany jest w Biblii i tradycji żydowskiej jako „kraj mlekiem i miodem płynący”, co nawiązuje do mleka koziego i miodu daktylowego. Oznaczało to, że ziemia była pełna składników odżywczych i że naród żydowski nie będzie głodny mieszkając w tym miejscu.
W starożytnych tekstach miód pojawiał się wielokrotnie i to nie tylko miód daktylowy, ale także miód pszczeli. Jeden z przykładów można znaleźć w historii Samsona, kiedy to pszczoły zalęgły się w ciele zabitego przez niego lwa. Natomiast podczas żydowskiego Nowego Roku – Rosz ha-Szana spożywa się jabłka maczane w miodzie, życząc sobie nawzajem słodkiego roku.
Dziś izraelski miód ma najróżniejsze smaki i pochodzenie:
Wysoko w zielonych górach Galilei, rozciągającej się od jeziora Kinneret po Liban, znajduje się jedna z najbardziej urodzajnych krain Izraela. Żyzny krajobraz, piękny klimat oraz czysty i prosty styl życia Galilei odzwierciedlają się w produkowanej tam niesamowitej żywności, w tym naturalnym miodzie. Obfitość kwiatów i sadów owocowych w Galilei skutkuje miodem o wręcz niebiańskim smaku.
Rozległe wzgórza wokół Jerozolimy są idealnym miejscem dla uli. Podobnie jak Jerozolima, jej miód ma jasnozłoty odcień, podobny do tego, jaki daje słońce odbijające się od kamiennych murów Starego Miasta. Nektar z wyraźnych kwiatów polnych w centrum Izraela tworzy czysty i lekki miód.
Około sto lat temu ludzie myśleli, że pustynia Negew to po prostu sucha kraina, na której nie da się niczego uprawiać. Nie wiedzieli, że naród izraelski może sprawić, że pustynia zakwitnie różnymi rodzajami roślin i kwiatów. Hodowcy pszczół przybywają do tego regionu, aby zbierać ciemny miód o bogatym, złożonym smaku dzięki różnorodności roślin, które pszczoły uwielbiają.
Polne kwiaty można znaleźć niemal w każdym miejscu Izraela, a ich miód ma wiele niesamowitych właściwości. Oprócz tego, że sprawia, że życie jest odrobinę słodsze, to pomaga w trawieniu, dodaje energii i wspomaga układ odpornościowy dzięki właściwościom przeciwutleniającym. Jest też dobry do stosowania zewnętrznego, gdyż redukuje zmarszczki i leczy skaleczenia.
Drzewa eukaliptusowe po raz pierwszy zasadzono w Izraelu, aby pomóc w osuszeniu bagien przed rozbudową kraju, a obecnie pomagają również w utrzymaniu populacji pszczół. Smak miodu eukaliptusowego jest nieco bardziej cierpki niż miodu z dzikich kwiatów, ale mimo to wielu go lubi.
W Izraelu od lat uprawia się awokado, z którego można uzyskać gęsty miód przypominający melasę. Izraelskie awokado ma niepowtarzalny smak i wygląd w zależności od miejsca uprawy, co oznacza również, że nie ma dwóch miodów z awokado smakujących tak samo.
Daktyle rosną w Ziemi Izraela od tysięcy lat i znaleziono je tam już w czasach biblijnych, gdy Żydzi po raz pierwszy wrócili do Izraela. Silan, jak nazywa się go po hebrajsku, to pyszny zamiennik miodu, który jest całkowicie wegański i bogatszy w smaku, a także świetnie nadaje się do pieczenia lub gotowania, a także do jabłek w Rosz ha-Szana. Miód daktylowy, podobnie jak zwykły miód, zawiera związki antybakteryjne, które pomagają zwalczać różne infekcje, ale okazuje się, że miód daktylowy jest jeszcze bardziej skuteczny, bo zawiera wszystkie witaminy i minerały potrzebne człowiekowi. Łagodzi kaszel i uważa się go również za afrodyzjak.
Wielu izraelskich producentów miodu oferuje także dodatki smakowe do i tak już słodkiego i przepysznego miodu, które naprawdę wzbogacają smak i w wyjątkowy sposób zaspokajają kubki smakowe. Można znaleźć tutaj miód z cytryną, imbirem, maliną i różą, a także krem daktylowo-czekoladowo czy daktylowo-sezamowy.
Smacznego!
Anna Szczypińska, 30.11.2023 r.