Kilka zabawnych faktów na temat Szawuot w Izraelu

Jedzą sernik, toczą wodne bitwy, popisują się rolnictwem i uczą się przez całą noc, czyli kilka zabawnych faktów na temat tego jak Izraelczycy obchodzą święto Szawuot. Święto nie dość, że odbywa się bez jakichkolwiek zakazów (jak np. post w Jom Kippur), to najbardziej rozpowszechnionym sposobem jego obchodzenia jest…jedzenie sernika 🙂

  • DO SUCHEJ NITKI

Być może dlatego, że święto przypada w bardzo gorącym okresie, wielu Izraelczyków, szczególnie tych najmłodszych, toczy niezliczone walki pistoletami na wodę. Parki, szkoły i inne przestrzenie publiczne stają się całkowicie akceptowanymi polami bitew.

  • MODA NA BIEL

Spacerując po cetrum handlowym w tygodniu poprzedzającym święto Szawuot można się zdziwić i zastanawiać czy Izraelczycy noszą tylko biel? Podczas Święta Tygodni dzieci noszą białe ubrania, kobiety wybierają białe zwiewne sukienki, a mężczyźni białe koszule. 

  • WSZECHOBECNY SERNIK

W Krainie Mlekiem i Miodem płynącej podczas święta Szawuot spożywa się wszystkie produkty mleczne, które można znaleźć w kraju. Króluje oczywiście sernik, ale na świątecznych stołach goszczą także lazanie, makarony i deski serów. W ostatnich latach postanowiono wyjść na przeciw także osobom na diecie wegańskiej, stąd serniki wegańskie znaleźć można na większości stoisk ze świątecznymi wypiekami.

  • ŚWIĄTECZNE KIBUCE

W kibucach i moszawach święto Szwuot obchodzone jest bardzo hucznie. Powodem wielkiej celebracji jest fakt, iż w czasach Świątyni rolnicy zwykli gromadzić się w Jerozolimie z pierwszymi plonami swojej ziemi właśnie w Szawuot. W kibucach, poza tradycyjnymi pokazami plonów oraz potraw, które z nich powstają, odbywają się różnego rodzaju festyny, konkurencje dla dzieci i rodzin.

  • BEZSENNA NOC

Według jednej z żydowskich legend, Izraelici przypadkowo zasnęli rano w święto Szawuot, w dniu w którym otrzymali Torę. Aby zrekompensować opieszałość swoich przodków religijni Żydzi studiują Torę wyjątkowo precyzyjnie podczas święta, poświęcając na to także noc. 

  • WINO TEŻ BIAŁE

Połączenie gwałtownie rosnących temperatur i skłonności do koloru białego podczas Szawuot spowodowało, że podczas święta znacznie wzrasta konsumpcja  odpowiednio schłodzonego białego wina. 

Chag sameach!

Karolina Maoz, 06.06.2022r.

Previous ArticleNext Article