10 izraelskich win, które umilą świętowanie Szawuot i nie tylko…

Zwyczaje kulinarne święta Szawuot wiążą się ze spożywaniem produktów mlecznych, w tym między innymi serów, serników. Stąd też na świątecznym stole nie brakuje miejsca na wytrawne, rześkie i pyszne białe wina.

Na podstawie rozmowy z Chaimem Gan, izraelskim koneserem wina, sędzią w międzynarodowych konkursach win, przedstawiamy listę 10 najlepszych możliwych opcji wyboru spośród izraelskich białych win:

1. „C” Blanc du Castel/Domaine du Castel

Według Gana, jedno z absolutnie najlepszych białych win w Izraelu. Wytwarzane ze 100% winogron Chardonay, które fermentują umieszczone w dębowych beczkach na około rok.

Wino jest produkowane przez firmę Domaine du Castel, jedną z wiodących winnic w kraju, położoną w wiosce Yad Hashmona pod Jerozolimą.

2. Shoresh Blanc/Tzora Vineyards

Produkowany także na obrzeżach Jerozolimy, na wzgórzach, gdzie mroźne zimy, gwałtowne nocne spadki temperatury i zróżnicowana gleba wpływają na wyjątkowy charakter wina. Shoresh Blanc składa się w 60% z winogron Sauvignon Blanc i 40% winogron Chardonnay, które uprawiane są na glebie terra rossa i wapiennej, w wyniku czego powstaje złożone, pyszne wino.

3. White Signature/Sphera Winery

Według eksperta to jedno z najbardziej zachwycających win w Izraelu. Na Wzgórzach Judei znajduje się butikowa winiarnia, która nie posiada certyfikatu koszerności. Można się w niej delektować smakiem White Signature, limitowanej i numerowanej edycji win leżakowanych (10 miesięcy) w beczkach z francuskiego dębu. Względna rzadkość tego wina, czyni go wyjątkowym.

4. Flam Blanc/ Flam Winery

Jest to mieszanka Sauvignon Blanc i Chardonnay, które dojrzewają w stali nierdzewnej, stąd ich owocowy, świeży i rześki smak. Odpowiednio schłodzone bardzo dobrze komponuje się z makaronami, wędlinami i sałatkami.

5. Chenin Blanc/ Nana Winery

Winnica Nana znajduje się w Micpe Ramon, na pustyni Negew. To nietypowe miejsce uprawy winorośli obfituje w produkcję bardzo wysokiej jakości białych win.

6. Exodus/Ramat Negev Winery

Także usytuowana na południu kraju, jest pionierem izraelskich winnic pustynnych. Obecnie produkuje około 200 000 butelek rocznie.

Wino Exodus produkuje się z winogron Chenin Blanc. Leżakuje w nowych beczkach z francuskiego dębu przez 10 miesięcy, nie jest filtrowane w celu zachowania jakości i smaku.

7. Volcanic Chardonnay/Odem Mountain Winery

Odem Mountain Winery, położona na wysokości 1100 metrów powyżej poziomu morza, jest najbardziej wysuniętą na północ winnicą w Izraelu. Jej winorośle rosną na glebie wulkanicznej.

Zimą pada tutaj śnieg, latem pogoda jest umiarkowana, co wpływa na jakość wina. Volcanic Chardonnay to wytrawne wino, które nasz ekspert zdecydowanie rekomenduje.

8. Kerem Nachal Yasaf Dry Riesling/ Kishor Winery

Winnica położona z zachodniej Galilei na północy kraju. Winorośle rosną tutaj na mieszance terra rossa i wapiennej gleby. Na charakter winogron, a tym samym smak wina, wpływają także różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą.

Spośród 11 odmian, Gan poleca Riesling, który jest wyjątkowo wytrawny.

9. White Tulip/ Tulip Winery

Tulip jest jedną z najbardziej znanych izraelskich winnic. Mieści się w wiosce Kfar Tikvah, w dolinie Jezreel. Prowadzi ją wielopokoleniowa rodzina.

White Tulip to mieszanka winogron Gewurztraminer i Sauvignon Blanc, które dojrzewają w kadziach ze stali nierdzewnej, dzięki czemu zachowują świeży smak.

10. LaVie Blanc du Castel/ Domaine du Castel

Mniej fantazyjne niż „C” Chardonnay, LaVie Blanc jest wysokiej jakości winem, dostępnym w bardziej przyjaznym przedziale cenowym niż niektóre wcześniej wymienione wina. Sprawia to także, że LaVie Blanc jest popularnym wyborem wśród miłośników wina w Izraelu.

Le chaim! ( po hebrajsku: „na zdrowie”, dosłownie: „na życie”)

Karolina Maoz, 07.06.2022

 

Źródło: ISRAEL21c, 10 fabulous Israeli white wines to enjoy this Shavuot, z dnia 26.05.2020

Previous ArticleNext Article