Góra Bental

Myśląc o górach w północnej części Izraela zazwyczaj pierwszą, która przychodzi nam do głowy jest Hermon. W jego okolicy znajduje się także góra Bental, z której wysokiego na 1171 m szczytu roztacza się zapierający dech widok na Wzgórza Golan i Syrię. Tuż obok w dolinie rozegrała się jedna z największych bitew pancernych w historii.

W 1973r. wojska syryjskie zaatakowały Bental w sile 1500 czołgów i 1000 sztuk artylerii. Działania zbrojne miały miejsce podczas żydowskiego święta Yom Kippur. Zaskoczeni żołnierze izraelscy mieli do dyspozycji tylko 160 czołgów, ale dokonali czegość pozornie niemożliwego – utrzymali pozycję i odparli atak. Straty były jednak ogromne, od tego czasu dolinę pomiędzy górą Hermon i górą Bental nazywa się Doliną Łez.

Góra Bental jest popularną destynacją nie tylko wśród turystów, ale przede wszystkim wśród Izraelczków. Zapewnia malownicze widoki, jak również edukacyjne spojrzenie w przeszłość. Na jej szczycie znajdziemy stary bunkier wojskowy, otwarty dla publiczności codziennie przez cały rok. Wstęp do nich jest bezpłatny.

Po wkroczeniu w sieć podziemnych tuneli można sobie wyobrazić jak czuł się izraelski żołnierz broniący tego miejsca przed przeważającymi siłami wroga. Na ścianie jednego z pomieszczeń można przeczytać opowieść o mającej tu miejsce bitwie, a załączone do opisu mapy pomagają zrozumieć jej logistykę i geografię.

Na szczycie góry Bental znajduje się także kawiarnia „Coffee Anan”. Swoją nazwę zawdzięcza grze słów opartej na imieniu i nazwisku byłego sekretarza generalnego ONZ, z drugiej strony słowo „anan” w języku hebrajskim oznacza „chmurę”(więc można przetłumaczyć ją jako „kawę w chmurach”).

Ponadto spotkanie dużego metalowego dinozaura z szeroko rozwartą paszczą jest zazwyczaj dużym zaskoczeniem dla zmierzających w kierunku bunkru i punktu widokowego. Jest on częścią parku metalowych rzeźb, pełnego dziwacznych, ale niepozbawionych uroku postaci. Są one dziełem holenderskiego artysty Joop de Jong’a. Wraki czołgów i pozostałe elementy bitewnego pobojowiska posłużyły mu do stworzenia prac, które niewątlipliwie stały się atrakcją odwiedzających górę Bental.

Karolina Maoz, 03.03.2022r.

Previous ArticleNext Article