Wśród książek opisujących Izrael (poza typowymi przewodnikami), najczęściej można znaleźć reportaże, wspomnienia związane z pobytem w tym kraju, bądź też biografie osób, które w nim zamieszkały. Wśród tych pozycji w szczególny sposób wyróżnia się książka Markusa Flohra „Gdzie sobota jest niedzielą. Niemiecki student w Izraelu”.
Urodzony w 1980r. autor, wychowany w religijnej rodzinie protestanckiego pastora, studiował historię w Hamburgu. W ramach wymiany studenckiej zdecydował się spędzić rok w Jerozolimie. Wbrew pozorom nie kierowały nim względy rodzinne, mimo semickiego wyglądu nie miał Żydów wśród przodków. Wręcz przeciwnie – Izrael wydawał mu się ciekawy, tak jak każdy inny, bardzo odległy kraj o oryginalnej kulturze.
Zderzenie niemieckiego studenta z odmienną rzeczywistością Izraela okazało się dla autora pełne przygód i niespodzianek. Mieszkając z młodymi, religijnymi Żydami miał okazję zapoznać się ze skomplikowanymi zasadami koszerności, odnoszącymi się nie tylko do kuchni.
Brał udział w festiwalu muzycznym na pustyni Negew, a we wrześniu świętował Oktoberfest wraz z mieszkańcami palestyńskiej wioski Taybeh. Zaskoczyły go nie tylko zawiłe relacje między Żydami a Arabami, ale również między Żydami Aszkenazyjskimi a Mizrahi, Żydami ze Środkowego Wschodu. A do tego wszystkiego jeszcze zakochał się w pięknej Żydówce…
Markus Flohr opisał rok spędzony w Izraelu w niezwykle lekki sposób. Jego postawa wobec nieznanego kraju o skomplikowanej kulturze, polityce i religii jest bardzo otwarta, pozbawiona uprzedzeń i pełna humoru. Świetnie i szybko się ją czyta i bez obaw można ją polecić również tym, którzy niespecjalnie są zainteresowani Izraelem.
Można by pomyśleć, że autor opisując swoje życie w Izraelu przerysowuje je, specjalnie podkoloryzowuje swoje przygody. Ale każdy, kto choć tydzień spędził w tym kraju wie, że tak właśnie może wyglądać zderzenie młodego Europejczyka z życiem codziennym na Bliskim Wschodzie.
Markus Flohr jest dziennikarzem, pracuje dla „Der Spiegel”. Za książkę „Gdzie sobota jest niedzielą” otrzymał w 2011r. nagrodę dla młodych pisarzy – Buchpreis Hirzen.
Joanna Kibort, 11.01.20231r.