Najsłynniejszą atrakcją pustyni Negew jest krater (po hebrajsku: „machtesz”) Ramon. Zapiera dech majestatycznym widokiem i jest największym tego typu zagłębieniem na świecie – ma 40 km długości, od 2-10 km szerokości, a jego głębokość sięga nawet 500 m.
Mimo tego, że określenie „krater” przyjęło się już w oficjalnym nazewnictwie tego miejsca i silnie działa na wyobraźnię, jednak Ramon to nie efekt wybuchu wulkanu czy uderzenia meteorytu. Jest to forma geologiczna, zwana kraterem krasowym, powstała w wyniku działalności erozyjnej.
W centrum machteszu znajduje się niewielkie wzgórze nazwane Warsztatem Ciesielskim (Ha-Minsara), ponieważ skały dookoła przypominają obrobione drewno.
Innym wartym uwagi wzniesieniem jest, położone na północny wschód od Ha-Minsara, tzw. Czarne Wzgórze (Giv’at Ga’ash), które nazwę zawdzięcza swojemu kolorowi.
Najbardziej znana jest z kolei Ściana Amonitów (Nahal Ardon), zbudowana ze skamieniałych skorup mięczaków, z których największe mają rozmiar kół traktora!
Zwiedzanie krateru Ramon
Przez środek rozpadliny wije się serpentynami droga krajowa nr 40. Sam przejazd dostarcza niezapomnianych wrażeń. Wewnątrz krateru wyznaczono kilka szlaków turystycznych.
Szlaki turystyczne do wielu ciekawych miejsc w obrębie machtesz odchodzą wprost z wyżej wspomnianej drogi, a także z kampingu Be’erot.
Najlepsze informacje i szczegółowe mapy tras można uzyskać w mieszczącym się w Micpe Ramon centrum turystycznym, które jest jednocześnie spektakularnym punktem widokowym.
W centrum można dowiedzieć się także nieco o geologii, historii, florze i faunie regionu. Obejrzeć tam można także trójwymiarowy interaktywny model terenu oraz film, który wyjaśnia szczegóły powstania machteszu Ramon.
Ze względu na swoje usytuowanie z dala od większych siedzib ludzkich, krater Ramon jest także świetnym miejscem do nocnego obserwowania nieba.
Z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić, iż księżycowy krajobraz w sercu pustyni Negew sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wybrednych turystów.
Karolina Maoz, 30.11.2022r.