Co można robić podczas wakacji w Akabie?

Dziś znów wracamy do naszych sąsiadów – Jordanii. Tak, jak w Izraelu jest 5 km linii brzegowej Morza Czerwonego i znajduje się tam największy kurort – Eilat, tak po drugiej stronie zatoki Akaba znajduje się kurort i miasto o tej samej nazwie, jedyne portowe miasto kraju.

Historia miasta sięga tysięcy lat wstecz i pozostawiła po sobie wiele pamiątek. Miasto jest też oknem na świat, bo stąd można dostać się do Izraela, Egiptu oraz Arabii Saudyjskiej. Blisko stąd również do atrakcji samej Jordanii – Pustyni Wadi Rum i Petry.

Co można robić pozostając na kilka dni wakacji w samej Akabie?

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji:

ZAMEK

Znany również jako fort Mameluków, został zbudowany przez Krzyżowców w 1100 roku. Następnie został zniszczony przez Saladyna i odbudowany przez dynastię Mameluków w XVI wieku.

Później, w 1917 roku, odegrał kluczową rolę w arabskiej rewolcie przeciwko Imperium Osmańskiemu, rozsławionej przez Lawrence’a z Arabii.

BAZARY

Od wieków był tu ruchliwy port, a kupcy z pewnością wiedzieli, jak się targować. Spacer po wielu sukach lub rynkach miasta jest koniecznością. Podzielone są według rodzaju: znajdziesz tu lokalne owoce i warzywa wokół ulicy Raghadan oraz bogaty aromat przypraw wokół ulicy Zaharan.

Aby kupić pamiątki, udaj się na piątkowy suk nad morzem, na którym znajdują się wszelkiego rodzaju przedmioty wykonane ręcznie przez lokalnych artystów.

MORZE CZERWONE

Nikt nie powinien odwiedzać Morza Czerwonego bez zanurzenia się w jego ciepłe, czyste wody z fajką lub akwalungiem.

Akaba jest idealnym miejscem do podziwiania rafy, gdzie znajdziesz oszałamiające koralowce i ponad tysiąc gatunków ryb.

Znajdziesz tu naturalne miejsca do nurkowania, ale też takie jak Ogród Japoński (ulubiony przez żółwie), czy wrak Taiyong.

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Znajduje się ono naprzeciwko zamku. Zajmuje dawną rezydencję Sharif Hussein bin Ali, króla Hidżazu (część współczesnej Arabii Saudyjskiej).

Jego zbiory obejmują około 6000 lat historii miasta. Zwróć uwagę na Panią z Akaby z epoki brązu i wczesne islamskie inskrypcje z IX wieku naszej ery.

MECZET SHARIF HUSSEIN BIN ALI

Choć zbudowany dopiero w 1975 roku, jest wspaniałym przykładem tradycyjnej architektury islamskiej. Zbudowany jest z misternie rzeźbionego lśniącego białego kamienia.

Poza godzinami modlitwy zwiedzający mogą spacerować po marmurowych dziedzińcach z kolumnadami, aby z bliska przyjrzeć się temu miejscu.

PROMENADA NADMORSKA

Biegnąca wzdłuż wybrzeża ulica Króla Husajna jest popularnym miejscem spacerów.

Jest to szczególnie widoczne wczesnym wieczorem, kiedy słońce zaczyna zachodzić. Znajdziesz tu wiele restauracji, barów i kawiarniami.

RUINY AYLA

Ayla była pierwszym islamskim miastem zbudowanym poza Półwyspem Arabskim. Datowana na około 650 r., została ponownie odkryta dopiero w 1989 r.

Była ważnym przystankiem w drodze do Mekki, a jej ruiny obejmują mury miejskie o grubości 2,5 metra, bramy i meczet.

PLAŻA AL – HAFAYER

Równolegle do King Hussein Street, Al-Hafayer Beach (albo Palm Beach, jak się ją czasem nazywa), jest plażą ze złocistym piaskiem. Jest słynna z różnorodnych kawiarni.

Warto również udać się do Berenice Beach Club. Posiada trzy baseny i centrum nurkowe, a także prywatną plażę, co jest ważne zwłaszcza dla kobiet, gdyż na publicznych plażach Akaby, kobiety nie mogą rozbierać się do bikini.

OBSERWATORIUM PTAKÓW

W pobliżu granicy z Ejlatem znajduje się Obserwatorium Ptaków, które szczyci się sztucznymi mokradłami i lasami. Witają nas tutaj ptaki przylatujące podczas migracji z Europy, Afryki i Azji.

Jak widać warto rozważyć wypoczynek nad Morzem Czerwonym w drodze do lub z głębi lądu, czy też w drodze z lub do Izraela, gdyż znajduje się tutaj również piesze przejście pomiędzy oboma krajami.

Anna Szczypińska, 11.08.2021

Previous ArticleNext Article