Avdat (po polsku Oboda) to dziś ruiny jednego z kilku nabatejskich miast położonych na Szlaku Kadzidlanym na Pustyni Negew.
Oboda była stacją numer 62 na trasie szlaku, który biegł od Półwyspu Arabskiego do portu w Gazie, a stamtąd do wszystkich części Cesarstwa Rzymskieg
Od okresu hellenistycznego do późnego okresu rzymskiego (III wiek p.n.e. – III wiek n.e.) Avdat było małą osadą Nabatejczyków. Lukratywny handel kadzidłem był jednym z motywów budowy miast przystankowych na szlaku, fortec i wież, które zapewniały ochronę, usługi i zaopatrzenie handlarzom oraz karawanom wielbłądów kursującym na trasie.
W 106 roku n.e., kiedy zmarł król nabatejski Rabbel II, jego królestwo zostało zaanektowane przez Cesarstwo Rzymskie. W okresie bizantyjskim, w IV w., Avdat wyrósł na dużą wioskę z cysternami z wodą co umożliwiało rozwinięcie się rolnictwa na tym pustynnym obszarze (w tym uprawy winogron), z magazynami do przechowywania produktów i warsztatami do ich przetwarzania.
Na początku VII wieku n.e. ogromne trzęsienie ziemi, które miało miejsce w tym obszarze, zniszczyło Avdat i zostało ono opuszczone.
Zostało odkryte dopiero przez prof. Michaela Avi-Yonah w 1958 r. i prof. Avrahama Negev w 1959-61 r. pod patronatem Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.
W 2005 r. wraz z innymi nabatejskimi miastami Mamshit, Shivta i Halutza, zostało wpisane na listę UNESCO.
Dziś ruiny należą do Parków Narodowych Izraela. Wstęp kosztuje 28 szekli, dla dzieci do 12 roku życia – 14 szekli. Latem można to miejsce zwiedzać od godziny 8-17, a zimą 8-16, w piątki i święta odpowiednio: 8-16 i 8-15.
Bilety do parku Avdat dostępne są w sklepiku naprzeciw restauracji Mc Donald’s, gdzie można obejrzeć ciekawy film z napisami po polsku. Następnie trzeba się wspiąć do ruin osadzonych na wzgórze lub wjechać tam samochodem. W tym drugim przypadku w sklepiku należy poprosić o kartę do otworzenia szlabanu.
Anna Szczypińska, 09.03.2023r.