900 – letni miecz z czasów wypraw krzyżowych znaleziony przez płetwonurka u wybrzeży Karmelu

Imponujący metrowy miecz z czasów krzyżowców został znaleziony przez płetwonurka na dnie morskim u wybrzeży Karmelu, poinformował w poniedziałek Izraelski Urząd ds. Zabytków (The Israel Antiquities Authority – IAA).

W sobotę, 16 października, Shlomi Katzin, nurek z Atlit, podczas nurkowania rekreacyjnego w okolicach Hajfy zauważył kilka starożytnych pozostałości, takich jak fragmenty ceramiki oraz kamienne i metalowe kotwice. Wśród nich także ostrze, które prawdopodobnie wynurzyło się po przesunięciu piasku. Nurek obawiając się, że artefakt może ponownie zostać zakryty, wyciągnął go na powierzchnię i skontaktował się z IAA.

„Miecz, który zachował się w idealnym stanie, jest pięknym i rzadkim znaleziskiem. Najwyraźniej należał do rycerza krzyżowców” – twierdzą przedstawiciele IAA.

„Miecz jest inkrustowany organizmami morskimi, ale najwyraźniej wykonany z żelaza. Spotkanie z tak osobistym przedmiotem jest bardzo ekscytujące, przenosi nas 900 lat wstecz, do innej epoki, z rycerzami, zbrojami i mieczami”- powiedział Jakov Szarwit, szef wydziału archeologii w IAA.

Źródło: The Jerusalem Post
Autor zdjęcia: Anastasia Shapiro/Israel Antiquities Authority

Źródło: The Jerusalem Post
Autor zdjęcia: Ronen Zvulun/Reuters

Identyfikacja pozostałości archeologicznych na dnie morskim często stanowi wyzwanie ze względu na stale zmieniające się warunki. Z tego powodu przypadkowe odkrycia mogą mieć duże znaczenie. Geodezja podwodna jest dynamiczna, nawet najmniejsza burza przesuwa piasek i odsłania, bądź zakrywa obszary na dnie morskim.

Przez wieki po wodach Karmelu pływały tysiące łodzi. Wybrzeże zawiera wiele naturalnych zatoczek, które zapewniały schronienie starożytnym statkom podczas sztormu, oraz większe zatoczki, wokół których rozwinęły się całe osady i starożytne miasta portowe. Te warunki od wieków przyciągały statki handlowe, pozostawiając po sobie bogate znaleziska archeologiczne.

Karolina Maoz, 20.10.2021r.

 

Źródło: https://www.jpost.com/archaeology/900-year-old-crusader-sword-found-by-scuba-diver-off-israels-coast-682306

Previous ArticleNext Article