10 zaskakujących faktów o Jerozolimie

Od stuleci Jerozolima jest głównym celem wypraw na Bliski Wschód i wciąż nagradza podróżników swymi bogactwami. Miasto cechuje niepowtarzalna atmosfera, a na jego temat znaleźć można mnóstwo zaskakujących faktów. Oto kilka z nich:

 • Pogotowie ratunkowe na rowerach
  Ze względu na wąskie uliczki i strome wzgórza, w Jerozolimie możemy spotkać zespoły ratownictwa medycznego na rowerach. Izrael był pierwszym krajem na świecie, który rozmieścił flotę rowerów elektrycznych w zatłoczonych obszarach miejskich. Jerozolima była ich beneficjentem ze względu na ukształtowanie terenu i zatłoczone ulice.

 •  Dom celebrytów
  Miasto Jerozolima jest miejscem narodzin i domem celebrytów. Aktorka, zdobywczyni Oscara i reżyserka Natalie Portman, urodziła się w Jerozolimie.
  Powieściopisarz Amos Oz i scenarzysta laureat nagrody Emmy, pisarz i reżyser Gideon Raff mieszkali w Świętym Mieście.

 • Synagoga i kościół w jednym budynku
  Gdzie indziej na świecie można znaleźć synagogę i kaplicę, które dzielą jeden budynek? Przy ulicy Hillel w centrum Jerozolimy, włoska synagoga znajduje się piętro wyżej ponad piękną niemiecką kaplicą katolicką, zbudowaną w latach 60. XIX wieku.

 • Imponująca liczba muzeów
  W Jerozolimie znajduje się ponad 60 muzeów. Są to między innymi muzea sztuki, nauki, historyczne i wiele innych. Cały miesiąc nie wystarczy, aby zapoznać się z ich zbiorami!

 • Burzliwa historia
  Liczby mówią za siebie. Spory religijne, kulturowe, handlowe i polityczne sprawiły, że historia miasta to między innymi 16 wojen. Miasto dwukrotnie zostało zniszczone całkowicie. Jerozolima była 23 razy oblegana i 52 razy atakowana.

 • Religia
  * Jerozolima jest jedynym miastem, w którym obok siebie mieszka około 15 wspólnot chrześcijańskich.
  * Na mieszkańca Jerozolimy przypada więcej synagog niż w jakimkolwiek innym mieście na świecie.

 • Edukacja
  Jerozolima ma odrębne systemy edukacyjne i religijne dla swojej ludności chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej.

 • Sale operacyjne w schronach
  Sale operacyjne w szpitalu Shaarei Tzedek zbudowane są pod ziemią, aby wytrzymać ataki bombowe. Kondygnacje podziemne są jednymi z najbardziej ruchliwych w szpitalu. Tam znajduje się izba przyjęć, sale operacyjne, środki medyczne i apteka.

 • Hotel z międzynarodową renomą
  Hotel Król Dawid (King David Hotel) cieszy się międzynarodową renomą. Pięciogwiazdkowy hotel, usytuowany nieopodal Starego Miasta w Jerozolimie słynie z przyjmowania głów państw, dygnitarzy i innych osobistości podczas ich wizyt w Izraelu. Gośćmi hotelu byli między innymi: Elizabeth Taylor, Winston Churchill, książe Karol, Hilarry Clinton, Madonna itd.

 • Mesjasz a wynajem mieszkania
  W wielu umowach wynajmu mieszkań w Jerozolimie znajdziemy paragram, który informuje, iż w momencie przyjścia na świat Mesjasza, wynajem staje się nieważny, a lokatorzy muszą się wyprowadzić.

Redakcja, 24.07.2020

Previous ArticleNext Article