Uwaga! Ważna informacja dla wszystkich planujących podróż do Izraela. Z dniem 1 sierpnia 2024 r. zmieniają się przepisy regulujące zasady wjazdu na terytorium Państwa Izrael.

Jeżeli planujesz podróż do Izraela po 1 sierpnia musisz zarejestrować swój przyjazd i uzyskać elektroniczną zgodę na wjazd ETA-IL (Electronic Travel Authorization).

Program ETA-IL jest podobny do innych, które wprowadzono w ostatnich latach w niektórych krajach w Europie, USA, Australii i Nowej Zelandii. Ich celem jest sprawdzanie podróżnych podejrzanych o stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa lub o potencjalne naruszenie ograniczeń wiz turystycznych w wyniku pracy lub nadmiernego pobytu, zanim wylądują w kraju, do którego planują podróż.

Cały proces rejestracji podróży i uzyskiwania akceptacji wjazdu do Izraela odbywa się elektronicznie.

Do wypełnienia wzniosku będziesz potrzebował: ważny adres e-mail, dane dotyczące planowanej podróży, dane osobowe oraz ważny paszport. Można aplikować także w imieniu innej osoby, wtedy dodatkowo trzeba podać dane osoby wypełniającej formularz (adres e-mail, numer telefonu, numer paszportu, kraj pochodzenia).

Podróżnym zaleca się złożenie wniosku na 72 godziny przed rezerwacją lotu i zakwaterowania. Taki jest maksymalny czas otrzymania odpowiedzi, chociaż autoryzacja często przychodzi e-mailem w ciągu kilku godzin.

Otrzymane zezwolenie obowiązywać będzie w okresie nawet do dwóch lat lub do dnia wygaśnięcia ważności paszportu i zezwalać będzie na pobyt na terytorium Izraela do 90 dni. Oznacza to, że przy planowanej kolejnej podróży w okresie obowiązywania zezwolenia, nie będziesz musiał ponownie wypełniać aplikacji ETA-IL.

Koszt uzyskania zezwolenia wynosi 25 NIS, czyli niecałe 7 dolarów.

Program pilotażowy, obejmujący zwolnienie z powyższej opłaty w wysokości rozpoczął się w sobotę 1 czerwca 2024r. dla podróżnych z USA i Niemiec, a od 1 lipca obejmie wszystkie kraje zwolnione z obowiązku wizowego. Dołączenie do programu pilotażowego jest dobrowolne, natomiast obowiązek rejestracji rozpoczyna się z dniem 1 sierpnia 2024r. 

Obywatele Izraela lub sosoby posiadające izraelski numer identyfikacyjny, nie muszą ubiegać się o powyższe zezwolenie. 

Karolina Maoz, 07.06.2024r.

 

 

Link do ETA-IL: https://israel-entry.piba.gov.il/

Previous ArticleNext Article