Zimowy Festiwal Świateł w Jerozolimie

Śnieg lub mróz to rzadkość w Izraelu, ale Ogrody Botaniczne w Jerozolimie mają swój własny, spektakularny Zimowy Festiwal Świateł, wzorowany na ogrodach botanicznych w chłodniejszych klimatach, takich jak Vancouver, Nowy Jork i Berlin.

Oświetlona zimowa kraina czarów, zaprojektowana przez artystę oświetlenia Gila Teichmana i dyrektora działu artystycznego Ogrodu Botanicznego, Gabi Fima, będzie uruchamiana każdego wieczoru po zachodzie słońca od 12 grudnia do końca stycznia.

Odwiedzający przejdą 1-kilometrową ścieżkę oświetloną przez 2,5 miliona małych diod LED i inne oświetlenie w różnych kształtach i rozmiarach – w tym jelenie, kwiaty i motyle – udrapowane na liściach.

Na trasie będzie rozbrzmiewała muzyka Jerozolimskiej Orkiestry Symfonicznej, a nad jeziorem będzie unosiło się 30 świecących kulek i ozdób.

Pieczone kasztany, gofry belgijskie, sangria, gorąca czekolada i zupa w chlebowej misce to tylko niektóre z zimowych „rozgrzewaczy”, które można kupić podczas festiwalu.

 

 

„Nasz festiwal Winter Lights jest tworzony w duchu europejskiego rynku i przyjmuje wszystkie religie Jerozolimy” – mówi Tom Amit, dyrektor generalny Jerozolimskich Ogrodów Botanicznych. „Chociaż szczęśliwie Boże Narodzenie i Chanuka zbiegają się w tym roku, wybraliśmy elementy, które przemawiają do świątecznego ducha wszystkich”.

Pierwszy Zimowy Festiwal Świateł odbył się pomiędzy dwoma lockdownami (okres pandemii) w grudniu 2020 r., a drugi pod koniec 2021 r. W pierwszym roku na festiwalu bawiło się 27 000 osób, aw zeszłym roku liczba ta wzrosła do 50 000.

„Ludzie naprawdę to docenili. Wielu mówiło, że to jak wyjazd na noc za granicę” – mówi Amit, dodając, że budżet tegorocznego festiwalu podwoił się i będzie „większy i imponujący niż kiedykolwiek”.

Na całej trasie spacerowej festiwalu ustawione zostaną fotobudki, a jego atmosferę wzbogacą aktorzy w różnego rodzaju kostiumach, którzy wtopią się w tłum zwiedzających.

Karolina Maoz, 08.12.2022r.

Previous ArticleNext Article