Tu be-Aw – Święto Miłości

W kalendarzu żydowskim, na przełomie lipca i sierpnia, znajdziemy radosne święto o nazwie Tu beAw – Święto Miłości. W tym roku rozpoczyna się ono właśnie dziś, 1 sierpnia. W Izraelu jest to ulubiony dzień ślubów, zaręczyn, zawierania znajomości oraz romantycznych randek.

„Walentynki” z czasów biblijnych

Pochodzenie święta sięga czasów biblijnych. Talmud wskazuje wiele wydarzeń, które miały miejsce piętnastego dnia miesiąca Aw, czyli w dokładnej dacie obchodów Święta Tu beAw.

Jeden z nich to moment zniesienia, po 40 latach wędrówki, zakazu zawierania małżeństw pomiędzy plemionami żydowskimi przez osierocone i nie posiadające braci kobiety.

Święto upamiętnia także dzień uwolnienia od kary szpiegów, których Mojżesz wysłał na zwiad do Ziemi Obiecanej.

W okresie Drugiej Świątyni, piętnastego dnia miesiąca Aw, rozpoczynano winobranie. Zgodnie z Miszną, tego dnia podczas pełni księżyca, dziewczyny ubrane w białe szaty, tańczyły i śpiewały w winnicach. Ich ubrania musiały być pożyczone, aby zatrzeć różnice majątkowe pomiędzy pannami, które tańcem miały zachęcić kawalerów do wybrania sobie spośród nich żony.

Święto Miłości dziś

Współczesny charakter obchodów Święta Miłości nawiązuje do dwóch tradycji. Przede wszystkim mają one uczcić miłość pomiędzy mężem i żoną, pomiędzy członkami rodziny oraz pomiędzy Bogiem i narodem Izraela.

Druga tradycja ma bardziej współczesny charakter, aczkolwiek odwołuje się do starożytnych kultur. Łączyły one pełnię księżyca, która przypada w Tu beAw, z miłością i płodnością.

W dzisiejszym Izraelu Tu beAw nie ma formalnego statusu prawnego jako święto, jest to zwykły dzień pracy. Także w świecie religijnym nie ma żadnych „dodatków” do codziennej liturgii z powodu święta. Niemniej jednak świecki charakter obchodów z roku na rok jest coraz bardziej kultywowany i w swojej formie nieco przypomina Walentynki.

Tego dnia spontaniczne wyjście do restauracji w Izraelu przeważnie kończy się niepowodzeniem, ponieważ zazwyczaj już tydzień przed Świętem wszystkie romantyczne miejsca i atrakcje są zarezerwowane. Galerie handlowe i skwery publiczne ozdabiane są balonami, kwiatami i dekoracjami w kształcie serc.

Także dla właścicieli kwiaciarni i miejsc z upominkami jest to wyjątkowo udany biznesowo czas. Tego dnia uściskami wymieniają się nie tylko zakochani, ale także inne osoby, z którymi łączą nas bliskie relacje.

Karolina Maoz, 01.08.2023r.

Previous ArticleNext Article