Między innymi ze względu na coraz większą liczbę połączeń lotniczych pomiędzy Polską a Izraelem, wzrasta liczba turystów podróżujących „na własną rękę”, zwiedzających Ziemię Świętą wypożyczonymi samochodami i korzystających z komunikacji miejskiej.

Izrael jest krajem bardzo dobrze skomunikowanym, poruszanie się pomiędzy miejscami, które chcemy odwiedzić nie powinno sprawiać problemów. Jednak planując wycieczkę powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, iż w szabat, który trwa od piątku wieczorem i przez całą sobotę, nie działa komunikacja miejska.

KOLEJ
Wygodnym i regularnie kursującym środkiem transportu są pociągi. Główna linia kolejowa biegnie wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego od miejscowości Aszkelon, m. in. przez Tel Aviv, Hajfę i Akko do Nahariji. Pociągiem można także dojechać do Jerozolimy, Beer Szewy czy miejscowości położonych na nizinie Szaron (m. in. Herclija, RiszonLeCijjon, Lod). Na stronie www.rail.co.il znajdziemy szczegółowy rozkład jazdy pociągów oraz ceny biletów. Przykładowo bilet z Tel Avivu – Jafy do Hajfy kosztuje 27,50 NIS, a do Jerozolimy 20 NIS. Stacje kolejowe w Jerozolimie znajdują się poza ścisłym centrum. Można się do niego dostać autobusem z pobliskiego przystanku lub taksówką.

AUTOBUSY
Bardzo dobrze rozwinięta sieć połączeń autobusowych pozwoli nam komfortowo i przede wszystkim tanio dotrzeć do celu. Koszt biletu autobusowego z Tel Avivu do Jerozolimy to 16 NIS, do Nazaretu – 36NIS.

Podobnie jak przystanek kolejowy, tak i dworzec autobusowy w Jerozolimie nie znajduje się w jej ścisłym centrum. Z dworca możemy dostać się na Stare Miasto tramwajem, którego przystanek znajdziemy tuż przed samym wejściem z dworca autobusowego. W Jerozolimie jest tylko jedna linia tramwajowa, a bilety można nabyć w automacie biletowym na każdym przystanku.

Dwaj główni przewoźnicy autobusowi w Izraelu to firma Egged (www.egged.co.il) oraz Dan (www.dan.co.il). Za pomocą ich stron internetowych jesteśmy w stanie wyszukać interesujące nas połączenia. Firmy te obsługują komunikację między miastami, jak i w obrębie miast. Autobusy jeżdżą regularnie i są dość punktualne. Bilety możemy zakupić bezpośrednio u kierowcy płacąc gotówką lub kartą. Większość kierowców mówi w języki angielskim. Niestety informacja o przystankach wyświetlana i komunikowana jest tylko w języku hebrajskim dlatego należy uważnie słuchać lub poprosić innych pasażerów o pomoc
w tej kwestii.

PRYWATNE TRANSFERY
Dla osób lubiących wygodę i komfort oferujemy prywatne transfery z lotniska Ben Guriona w Tel Avivie do dowolnego miejsca zakwaterowania i odwrotnie. Dysponujemy samochodami osobowymi, które mogą zabrać do 7 osób, busami do 18 osób oraz autokarami do 55 osób. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt: