Tel Aviv z lotu ptaka

Symbolem idącego z duchem czasu Tel Awiwu i jego nowoczesną wizytówką jest Centrum Azrieli Towers.

Kompleks trzech drapaczy chmur powstał w latach 1999-2007 i jest najdroższym projektem budowlanym, jaki kiedykolwiek zrealizowano w Izraelu. Tworzą go szklane wieżowce biurowo – handlowe zaprojektowane na planie koła, kwadratu i trójkąta.

Budynek na planie koła jest najwyższy, mierzy 187metrów. Na jego ostatnim, 49 piętrze, działa najwyżej położona restauracja w kraju. Nie (tylko) dla jedzenia, ale przede wszystkim dla zachwycającego widoku na Tel Awiw i wybrzeże Morza Śródziemnego, warto odwiedzić to miejsce. Taras widokowy wewnątrz odsłania nowoczesną panoramę miasta.

W Centrum Azrieli swoją siedzibę ma wiele firm. Mieści się tam także hotel, kino, kluby fitness oraz centrum handlowe z wieloma sklepami i restauracjami znanymi na całym świecie.

Bardzo łatwo dostać się tam również niezmotoryzowanym. W centrum znajduje się jedna z miejskich stacji kolejowych – HaShalom. Prosto z peronów można wyjść bezpośrednio do strefy handlowej wieżowców.

Aż trudno uwierzyć, że kompleks powstał na starym parkingu dla śmieciarek…

Ciekawostka dla lubiących wyzwania – od 2003 roku w Centrum Azrieli organizowane są wyścigi po schodach na szczyt budynku o kształcie walca. Łączna ilość schodów do pokonania to 1144. Rekordzista pokonał ten dystans w niecałe siedem minut!

Karolina Maoz, 14.12.2021r.

Previous ArticleNext Article