Przetłumaczono najstarszą hebrajską inskrypcję: „Tabliczkę z przekleństwem”

W czwartek, 24 marca, na konferencji prasowej w Houston w Teksasie, archeolog dr. Scott Stripling wraz z zespołem międzynarodowych naukowców ogłosił oszałamiające odkrycie. Na górze Ebal, znanej z Księgi Powtórzonego Prawa (11;29) jako miejsce przekleństw, znaleziono ołowianą „tabliczkę złorzeczącą”, najwcześniejszy protoalfabetyczny test hebrajski jaki kiedykolwiek odkryto w  Izraelu.

„Tabliczka z przekleństwem”, odkryta w 2019 roku i przypuszczalnie datowana na późną epokę brązu (ok. 1400 – 1200 p.n.e.), zawiera starożytną inskrypcję hebrajską składającą się z 40 do tej pory odszyfrowanych liter. Według komunikatu prasowego, odkrycie to jest „o setki lat starsze niż jakakolwiek znana inskrypcja hebrajska ze starożytnego Izraela”.

Wspólnym wysiłkiem czterech naukowców z czeskiej Akademii Nauk oraz dwóch cenionych epigrafów odszyfrowano inskrypcję. Zawierała ona m.in. słowa:

„Przeklęty, przeklęty, przeklęty – przeklęty przez Boga YHW
Umrzesz przeklęty
Przeklęty na pewno umrzesz
Przeklęty przez YHW – przeklęty, przeklęty, przeklęty”

Tabliczka w niezwykły sposób nawiązuje do relacji z Księgi Powtórzonego Prawa i Jozuego, która opisuje budowę ołtarza w tym miejscu w czasie izraelskiego podboju Kanaanu i deklarację „przekleństw”.

Co więcej, w inskrypcji użyto hebrajskiego imienia Boga Izraela: YHW. Jest to najwcześniejsza dotąd inskrypcja, w której użyto imienia Boga dlatego też dla naukowców stanowi ona „absolutnie najważniejszą inskrypcję, jaką kiedykolwiek znaleziono w Izraelu”.

Ołtarz Jozuego na górze Ebal

Zdjęcie dzięki uprzejmości: Shomrim Al Hanetzach

„Tabliczka przekleństw”

Źródło zdjęcia: www.thearmstronginstitute.org

Odkrycia dokonano w miejscu, w którym znajdują się dwa kamienne ołtarze: duży ołtarz z wczesnej epoki żelaza i mniejszy, który został zbudowany na orygilanym ołtarzu z późnej epoki brązu. Oba zostały odkopane przez archeologów z Uniwersytetu w Hajfie. Doktor Stripling uważa, że wcześniejszy, oryginalny ołtarz należał do Jozuego i prawdopodobnie pochodzi z około 1400 r. p.n.e.

Tabliczka protoalfabetyczna została zbadana za pomocą zaawansowanych skanów tomograficznych. Tylko zachowany teskt zawarty w składanej tabliczce został do tej pory przetłumaczony i opublikowany. Bardziej uszkodzony skrypt, który znajduje się na zewnętrznej stronie tabliczki, jest nadal badany.

Materiał, z którego wykonano tabliczkę pochodził z greckiego obszru górniczego Laurion, miejsca znanego z produktów ołowianych z późnej epoki brązu. Pasuje on zatem do materiału epigraficznego i archeologicznego. 

Odkrycie to wydaje się zrewolucjonizować dyskurs akademicki dotyczący wielu elementów, w tym tych dotyczących alfabetu hebrajskiego i umiejętności pisania i czytania, jak również szerszej historyczności podboju Izraelitów i relacji zawartych w Torze, które od dawna były odrzucane przez wielu uczonych i traktowane jako mityczne.

Na wspomnianej konferencji prasowej stwierdzono, iż „Skryba, który to pisał, mógł napisać każdy rozdział Biblii. Teraz nikt nie może twierdzić, że została ona napisana w późniejszych okresach, ponieważ jest to dowód na to, iż mogła zostać napisana bardzo, bardzo wcześnie”. 

Karolina Maoz, 25.03.2022r.

 

Źródło: https://armstronginstitute.org/686-breaking-news-ancient-hebrew-curse-tablet-discovered-at-joshuas-altar-on-mt-ebal?fbclid=IwAR2K7ARjyKl1JeJler88Ye-CXYyav7jT-E857_dd8eeXktGSze1TFCDjGBg

Previous ArticleNext Article