Szuk to arabski bazar, a szakszuka to popularne w Izraelu danie, głównie śniadaniowe.
Chyba nie ma restauracji czy kawiarni w Izraelu, która nie miałaby szakszuki w swoim menu. Kiedy lato odchodzi, a zima wkrada się do kraju, czas na coś, co rozgrzeje nasze serca i podniesie na duchu.
Dosłowne tłumaczenie słowa szakszuka oznacza „wszystko pomieszane”. Wymawianie samej nazwy może sprawić, że poczujesz się trochę zmieszany.
Danie składa się głównie z jajek, gotowanych w sosie z pomidorów, papryki, cebuli doprawionych kminkiem, solą, pieprzem i czymkolwiek innym, często podawane też z ostrą kiełbasą.
Pochodzi z takich krajów jak Tunezja, Egipt, Libia, Algieria i Maroko. Stało się popularne w Izraelu za sprawą tunezyjskich Żydów. Niektórzy uważają, że danie zostało wynalezione w Imperium Osmańskim i rozpowszechnione na całym Bliskim Wschodzie.
Dwie ważne zasady idą w parze z szakszuką:
1) musi być podawana na żeliwnej patelni, w której została wykonana – dla autentycznego wyglądu;
2) należy wytrzeć patelnię z sosu, podanym do dania chlebem.
Pojawiła się też nowa wersja o nazwie hamszuka. Zamiast jajek jest wołowina, orzechy, cebula i czosnek. Niektóre kawiarnie oferują opcję „zielonej” szakszuki, do której używa się szpinaku, aby nadać jej zielony kolor.
Chociaż danie jest stosunkowo niedrogie w przygotowaniu, ponieważ składa się z jajek i sosu pomidorowego, większość kawiarni oferuje je po wyższych cenach ze względu na jego reputację. Najlepiej zamówić go razem ze śniadaniem w stylu izraelskim, a dostaniesz warte swoich pieniędzy – sałatkę, chleb, szakszukę, sery, jogurt i najczęściej cafe afuh, czyli cappuccino.
Chyba najbardziej znaną restauracją specjalizującą się w tym daniu jest Dr Shakshuka w Tel Avivie Jaffo, założona przez libijskiego Żyda urodzonego w Jafie. Beno, bo tak ma na imię, zaczął gotować mając już 11 lat, kiedy to porzucił naukę i od 1991 roku prowadzi własną restaurację, gdzie trudno o wolny stolik.
A więc co było pierwsze? Mniemam, że szuk, gdyż właśnie tam kupisz wszystkie produkty potrzebne do zrobienia tego dania. Mimo wyrafinowanego wyglądu szakszuka jest łatwa do wykonania w domu. Jest też niezwykle sycąca i zdrowa.
Przepis na szakszukę:
Podsmaż cebulę i czosnek, dodaj rozgniecione pomidory, świeże pomidory i czerwoną paprykę. Dodaj trochę sosu pomidorowego / sosu do makaronu / koncentratu pomidorowego (cokolwiek jest w domu) i poczekaj, aż wszystko się ugotuje.
Dopraw solą, pieprzem, kminkiem, papryką i chili, jeśli lubisz ostre. Potem wbij jajka. Świetnie smakuje również z posypanym serem.
Teraz wszystko, co musisz zrobić, to poczekać, aż jajka będą idealnie ugotowane – czyli takie, które wolisz, płynne, miękkie lub dobrze ugotowane. Inne warzywa, które są dobrym dodatkiem do mieszanki szakszuki, to słodkie ziemniaki, pietruszka, szpinak i bakłażan.
Teraz zjedz ją prosto z patelni z kawałkiem parującego gorącego chleba. Smacznego!
Anna Szczypińska, 29.10.2020