Każdy, kto miał już okazję zobaczyć klasztor Mar Saba na Pustyni Judzkiej, pamięta z pewnością jego spektakularne usytuowanie. Uczepiony skalistych, usianych grotami zboczy Doliny Cedronu, jest siedzibą zakonu o niezwykle surowej regule i jednym z najstarszych zgromadzeń klasztornych – istnieje nieprzerwanie od 1500 lat.
Co roku 17 grudnia w zakonie odbywa się Święto św. Saby, a budynki klasztorne, ni to zbudowane z kamienia, ni to wykute w skale, zdobią światła świec i lampionów. Miejsce to jest niemal całkowicie odcięte od „reszty świata”, stąd widok podświetlonego terenu i atmosfera podczas święta jest naprawdę wyjątkowa, i gromadzi coraz to większą liczebnie publiczność.
Festiwal Świateł Mar Saba, czyli Święto św. Saby z Kapadocji, obchodzone jest dokładnie od popołudnia 17 grudnia do 18 grudnia rano, kiedy to grecki prawosławny patriarcha przybywa z Jerozolimy, aby odprawić wieczorną mszę.
Ze względu na to , że klasztor jest ciągle czynny, obowiązuje w nim zakaz wstępu dla kobiet. W pobliżu głównego wejścia do obiektu znajduje się tzw. Wieża Kobiet, w której raz w roku, właśnie podczas Święta św. Saby, odbywa się także specjalna msza dla pań.
Atmosfera święta jest naprawdę wyjątkowa, podczas uczty mnisi witają pielgrzymów domowym chlebem i słodkim winem. Będąc w Ziemi Świętej w połowie grudnia zdecydowanie warto ująć w planach uczestnictwo w tym wydarzeniu.
Karolina Maoz, 12.12.2022r.