Brama Jafy, historyczna główna brama wjazdowa do miasta, otrzymała swoją nazwę, ponieważ wjeżdża się do niej od zachodu – od strony miasta Jaffa. W przeszłości brama była również nazywana „Bramą Dawida” ze względu na jej bliskość do Wieży Dawida.
W długiej historii Jerozolimy brama łączyła wschód i zachód i była centralnym punktem spotkań pielgrzymów przybywających do miasta. Jest to również brama, przez którą przez tysiące lat wjeżdżali cesarze i władcy, gdyż legenda głosi, iż kto wjedzie do Jerozolimy właśnie tą bramą, będzie władał miastem. Wkroczył nią również niemiecki cesarz Wilhelm II podczas swojej słynnej wizyty w mieście w czasach osmańskich, a także przeszedł nią generał Allenby, zapoczątkowując okres obowiązkowych rządów brytyjskich w Ziemia Izraela.
Aktualnie, w ramach szeroko zakrojonego projektu renowacji Muzeum Cytadeli Heroda, zwanym też Muzeum Wieży Dawida, Wieża i Brama ożywiają swoje historyczne połączenie. Wejście do muzeum zostanie przeniesione ze wschodniej na zachodnią stronę cytadeli, naprzeciwko Bramy Jafy.
Na obszarze zwanym „Ogrodem Dawida” – rozległym obszarze na terenie muzeum – znajdzie się nowy pawilon wejściowy. Nowe wejście przywróci status Wieży Dawida jako punktu wejścia do Starego Miasta i pozwoli tysiącom odwiedzających doświadczyć przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Jerozolimy w zmysłowy i ekscytujący sposób.
Nowy projekt Muzeum Cytadeli Heroda był wielkim wyzwaniem dla projektantów. Jak można udostępnić wejście do otoczonej murem cytadeli tysiącom zwiedzających? Jak odnowić obiekt bez szkody dla jego wartościowej, zabytkowej struktury?
Aby zaproponować unikalne rozwiązanie, potrzeba było pięciu lat kreatywnego, skrupulatnego planowania. Odwiedzający będą mogli dotrzeć do nowego wejścia przez imponujące skrzyżowanie, zbudowane w dużej przestrzeni publicznej w pobliżu placu Jaffa, które zapewni bezpośrednie wejście do Muzeum Wieży Dawida, Bramy Jaffa i ulicy Mamilla. Zmiana ta zrewolucjonizuje nie tylko wygląd zewnętrzny muzeum, ale także wszystkie wzorce ruchu w muzeum i wpłynie na wrażenia zwiedzających.
Na dziedzińcu wejściowym znajdzie się zatopiony w ruiny Cytadeli szklany budynek, w którym znajdzie się punkt informacyjny, kasa biletowa, kawiarnia, szatnia, łazienki i efektowna Galeria Współczesna. Z tego obszaru zwiedzający przejdzie do galerii wstępnej w starożytnej sali krzyżowców, a następnie będzie mógł wybrać charakter wizyty w muzeum i wybraną trasę.
Dwie windy zapewnią dostęp umożliwiający osobom niepełnosprawnym zwiedzanie wszystkich części muzeum. Dostępność ułatwią również szerokie ścieżki w całym muzeum oraz integracja zaawansowanej infrastruktury w obrębie samego budynku, w tym infrastruktury elektrycznej i technologicznej oraz systemów audio i akustycznych, a wszystko to bez szkody dla wyglądu Cytadeli i jej historycznej wartości.
Firma architektoniczna Kimmel Eshkolot zmierzyła się z wyzwaniem odnowy i dostępności muzeum. „To wyzwanie architektoniczne, które jest wymagające i bardzo ciekawe, wymagające wielkiej wrażliwości” – mówi architekt prof. Etan Kimmel.
„Naszym największym dylematem było stworzenie innowacyjnego pawilonu wejściowego, który nie konkuruje ze starożytną Cytadelą, ale raczej integruje się z jej kontekstem. Pawilon wejściowy planowany jest jako izba przyziemna na dziedzińcu „Ogrodu Dawida” i będzie to nowoczesny, przejrzysty, przeszklony budynek na miarę XXI wieku, który będzie zintegrowany ze starożytnym budynkiem” – wyjaśnił.
W przyszłości planowane są dwa dodatkowe projekty dla tej lokalizacji. Jeden będzie znajdował się pod mostem łączącym Mamilla Mall z Bramą Jafy i połączy dziedziniec pawilonu wejściowego muzeum z odkopanym stanowiskiem archeologicznym, które obejmuje pozostałości z rzymsko-bizantyjskiej Jerozolimy. Projekt obejmuje budowę centrum edukacyjnego poświęconego historii Jerozolimy, w tym audytorium i sal lekcyjnych, aby służyć tysiącom odwiedzających, którzy co roku przyjeżdżają do Jerozolimy, by poznać miasto dzisiaj i zrozumieć przeszłość.
Drugi projekt skupi się na Kishle – XIX-wiecznym budynku osmańskim wzniesionym na starożytnych pozostałościach. Nowe Skrzydło Heroda i multimedialne stanowisko archeologiczne zabierze zwiedzających w bogatą historię Jerozolimy, skupiając się na doświadczeniu archeologii, aby odkryć przeszłość.
Jesteśmy podekscytowani i czekamy na ponowne otwarcie muzeum, a także na Ciebie, drogi Turysto, tutaj, przy nowym wejściu, skąd poprowadzimy Cię naszą odnowioną drogą przez historię Jerozolimy, miasta, które wciąż ekscytuje i zachwyca.
Anna Szczypińska, 04.12.2021r.