Przejście graniczne Allenby między Izraelem a Jordanią

Przejście graniczne Allenby, inaczej zwane przejściem Króla Husseina, znajduje się 57 kilometrów od Ammanu – stolicy Jordanii, położonej w południowej części Doliny Jordanu. Przeprawa lądowa odbywa się przez most, który przecina rzekę Jordan w pobliżu miasta Jerycho, łącząc Zachodni Brzeg z Jordanią.

Pierwotnie most został zbudowany w 1918 roku, nad pozostałościami mostu z czasów osmańskich, przez brytyjskiego generała Edmunda Allenby, stąd nazwa mostu. Od izraelsko-jordańskiego traktatu pokojowego z 1994 r., który nadal obowiązuje, terminal Allenby jest obsługiwany przez Izraelską Służbę Lotniskową. Służy on jako przejście graniczne między zachodnim i wschodnim brzegiem rzeki Jordan.

Władze Jordanii uznają most za międzynarodowe przejście graniczne, ale ani Jordania, ani Izrael nie przyznają wiz wjazdowych posiadaczom zagranicznych paszportów na tym przejściu, w przeciwieństwie do pozostałych dwóch przejść granicznych pomiędzy Jordanią z Izraelem (Aqaba-Eilat na południu i Sheikh Hussein-Beit Shean na północy).

Przejście graniczne Allenby znajduje się około 30 kilometrów od Jerozolimy i jest najbliższą granicą miasta. Łatwo jest zorganizować taksówkę bezpośrednio z większości hoteli w Ammanie lub wziąć wspólną taksówkę z innymi podróżnymi bezpośrednio do granicy izraelsko-jordańskiej. Można również wziąć autobus JETT lub dołączyć do wycieczki grupowej, która pomoże Ci przejść z Jordanii do Izraela.

O ile przejście mostem Allenby z Jordanii do Izraela jest bardzo opłacalne ze względu na jego bliskie położenie od stolic obu państw, o tyle w odwrotnym kierunku lepiej z niego nie korzystać. Dlaczego? Jest to jedyny most, a właściwie pomost łączący Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu ze światem, gdyż jeśli chcą oni podróżować to muszą skorzystać z lotniska w Ammanie. Nie wolno im wylecieć z lotniska w Tel Avivie. W sierpniu 2022 roku umożliwiono Palestyńczykom wyloty z lotniska Ramon na Pustyni Negew, ale i tak przejście Allenby jest nadal bardziej popularne.

Dlatego też koszt podatku wyjazdowego, który płaci się na każdym z przejść, jest w tym miejscu droższy o ok. 20 USD w porównaniu do dwóch pozostałych przejść i aktualnie wynosi w sumie 55 USD. Nie wspomnę tu już o tłumach, które okupują tutejszy terminal, a także o bardziej szczegółowej kontroli.

Granica jest otwarta od niedzieli do czwartku w godzinach 08:00 – 23:30, a od piątku do soboty w godzinach 08:00 – 15:30, ale uwaga w niektóre święta godziny mogą ulec zmianie, a w żydowskie święto Yom Kippur i muzułmańskie Święto Poświęcenia granica jest zamknięta.

Turyści, którzy chcą podróżować do Jordanii przez Allenby, muszą wcześniej posiadać jordańską wizę, w zależności od ich narodowości. Dopiero wtedy dozwolone jest przekraczanie przez Allenby i zaleca się sprawdzanie oficjalnych stron granicznych pod kątem aktualizacji w przypadku zamknięcia. Podróżni następnie przechodzą przez odprawę celną.

Paszporty są gromadzone i przechowywane przez urzędników imigracyjnych, gdy przechodzisz przez granicę i zwracane po przejściu odprawy, a Ty oficjalnie znajdujesz się już po drugiej stronie granicy. Wszelkie Twoje bagaże zostaną przeszukane i prawdopodobnie zostaniesz też przesłuchany w ramach tego procesu, czyli będziesz musiał powiedzieć skąd masz niektóre rzeczy. Zwykle chodzi o pamiątki, alkohol czy papierosy, a pytania dotyczą tego czy i gdzie zostały kupione i czy sam je wybierałeś albo czy przypadkiem nie dostałeś ich w prezencie, czy do przewiezienia dla kogoś.

Twój paszport musi być ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty planowanego wyjazdu lub wjazdu do Jordanii czy Izraela. Musi być również jedna pusta strona na stempel wjazdu.

Chociaż możliwe jest samotne przejście przez Allenby jako turysta i niektórzy podróżni tak robią, nie jest to zalecane. To dlatego, że może to być zbyt frustrujące, a niektórzy turyści mają nieprzyjemne doświadczenia z przetrzymywania godzinami na granicy z jakiegoś powodu. Dołączenie do zorganizowanej wycieczki eliminuje stres na przejściach granicznych.

W hali pasażerskiej po izraelskiej stronie terminalu Allenby znajduje się restauracja i łazienki. Strona jordańska ma oddział Banku Jordanii do wymiany walut.

Po przekroczeniu granicy, w zależności od tego, po której stronie się znajdujesz i dokąd planujesz podróżować, dostępne są publiczne autobusy i taksówki. Gdy już znasz swój plan podróży, najlepiej przeanalizuj swoje opcje przed wyruszeniem na granicę.

Anna Szczypińska, 13.10.2022r.

Previous ArticleNext Article