Pool of Arches, czyli „Sadzawka Łuków”

Najważniejszy budynek, jaki pozostał z czasów panowania kalifów z dynastii Abbasydów na terenie Izraela, nazywany jest dzisiaj „Pool of Arches”, czyli w dosłownym tłumaczeniu „Sadzawka Łuków”.

Kompleks podziemnych cystern, wybudowanych pod koniec VIII wieku znajduje się w miejscowości Ramla, około 20 kilometrów na południe od Tel Awiwu.

W tradycji chrześcijańskiej wspomniane zbiorniki wodne nazywane są także cysternami św. Heleny, na cześć matki cesarza Konstantyna Wielkiego, która zgodnie z tradycją kazała je wykopać.

Żydzi z kolei nazywają je cysterną Łuków, ponieważ sklepienie nad wodą podtrzymują masywne kamienne filary połączone łukami.

Woda ze zbiorników była przeznaczona głównie dla zwierząt, dlatego też możemy spotkać się z arabską nazwą tego miejsca oznaczającą Źródło Kóz.

Zbiornik zasilany był wodą z centralnego akweduktu, który miał swoje ujście w regionie miejscowości Tel Gezer, usytuowanego na południe od Ramla. Otwór, którym woda dostawała się do cysterny został dopiero niedawno odkryty podczas wykopalisk.

Rok budowy cysterny upamiętnia arabski napis wyryty na ścianie schodów prowadzących do zbiornika. Powstała ona w 789 roku, czyli w okresie panowania słynnego kalifa Harun ar Raszida (znanego także z książki „Baśnie tysiąca i jednej nocy”).

Cysterny mają około 400 m2 powierzchni i około 9 m głębokości. W sklepieniu zobaczyć można także 24 włazy, które kiedyś pozwalały na czerpanie ze zbiorników wody za pomocą wiader i lin.

Obecnie cysterna zasilana jest deszczówką, której głębokość sięga około 1 metra. Miejsce to stanowi atrakcję turystyczną dla dorosłych i dzieci. Szczególną popularnością cieszy się wśród najmłodszych poszukiwaczy przygód.

Jak wygląda zwiedzanie „Pool of Arches”?

Po zakupie biletu schodzimy parę stopni w dół do cysterny, gdzie czeka na nas łódka z wiosłami. Przez pół godziny możemy dryfować podziwiając piękno wczesnej architektury muzułmańskiej. Specjalnie przygotowane, różnokolorowe oświetlenie, nadaje cysternie magiczny klimat i sprawia, że miejsce to na długo pozostaje w pamięci.

Dodatkowe informacje:

  • Adres: ulica Ha – Hagana 12, Ramla
  • Koszt biletów: osoba dorosła: 19 NIS, dziecko: 6 NIS
  • Godziny otwarcia: od niedzieli do czwartku oraz w soboty od godziny 08:00 do 16:00, w piątki i wigilie świąt od 08:00 do 14:00

Karolina Maoz, 19.01.2023r.

Previous ArticleNext Article