Podróż w poszukiwaniu tożsamości

Izraelska organizacja Taglit Birthright Israel już od ponad 20 lat, na własny koszt, sprowadza do Izraela setki tysięcy młodych Żydów na dziesięciodniowe wycieczki edukacyjne. Pobyt w kraju przodków ma wzmocnić ich tożsamość narodową.

Organizacja rozpoczęła działalność w 1999 roku i do dnia dzisiejszego zorganizowała wycieczki dla ponad 750 000 młodych ludzi w wieku od 18 do 32 lat z 68 krajów. Założycielami Taglit jest grupa żydowskich filantropów pod kierownictwem Charlesa Bronfmana i Michaela Steinhardta.

Misją Taglit jest umożliwienie każdemu młodemu Żydowi z całego świata, odwiedzenie Izraela podczas dziesięciodniowej wycieczki edukacyjnej. Główny cel powyższych wycieczek to wzmacnianie tożsamości żydowskiej i więzi z państwem Izrael.

Wyjazdy mają za zadanie umożliwić uczestnikom odpowiedź na najważniejsze życiowe pytania dotyczące tożsamości, wspólnoty, związku z ojczyzną. Jak twierdzą założyciele Taglit Birthright „to nie wycieczka, ale podróż po tożsamość, która zaczyna się właściwie dopiero po 10 dniach pobytu w Izraelu”.

Wycieczki finansowane są przez izraelski rząd, licznych filantropów, absolwentów programu i tysiące ofiarodawców z całego świata, którzy popierają misję organizacji Taglit – Birthright (z ang. „prawo urodzenia”).

Programy wycieczek

Organizowana przez Taglit Birthright Israel wycieczka to podróż po żydowskiej historii i współczesnym państwie w towarzystwie izraelskich rówieśników, którzy dołączają do grupy jako koledzy i przyjaciele. Dzięki temu uczestnicy mają możliwość poznać Izrael także poprzez relacje i odczucia jego obywateli. Integracja młodzieży podczas takich wyjazdów owocuje czasem długotrwałymi relacjami.

Wycieczki koncentrują się na trzech podstawowych obszarach edukacyjnych:

  • Narracja narodu żydowskiego. Uczestnicy odwiedzają miejsca związane z historią i dziedzictwem narodu żydowskiego. Poznają także piękno natury Izraela odwiedzając między innymi parki narodowe.
  • Współczesny Izrael. Program obejmuje wizyty w różnych organizacjach, instytucjach oraz przedsiębiorstwach, dzięki którym uczestnicy wycieczek mogą zapoznać się z izraelską geopolityką, społeczeństwem i państwowością, jak również sztuką, kulturą oraz innowacjami i technologiami.
  • Idee i wartości narodu żydowskiego. Członkowie grupy mają okazję wspólnie świętować Szabat, poznają język hebrajski.

Program „Polska jest w Tobie”

Według szacunkowych danych z końca 2019 roku, liczba osób polskiego pochodzenia, która mieszka za granicą wynosi od 16 do 20 milionów. Część z nich to osoby, które znają Polskę z lat dzieciństwa czy okresu dorastania. Natomiast druga część urodziła się za granicą, ale jeden z rodziców bądź oboje są lub byli obywatelami Polski.

Idąc za izraelskim przykładem, w 2019 roku w Polsce powstał podobny do Taglit Birthright Israel projekt o nazwie „Polska jest w Tobie”, którego celem jest zaznajomienie młodej Polonii z całego świata z polską tradycją, kulturą i poznanie współczesnego i nowoczesnego oblicza Polski.

W 2019 roku, w pilotażowym programie wzięło udział około 250 osób polskiego pochodzenia z Kazachstanu, Rosji, Łotwy, Białorusi, USA, Brazylii, Argentyny oraz krajów Europy Zachodniej. Sytuacja związana z pandemią COVID-19 chwilowo uniemożliwiła kontynuację realizacji programu. Jeśli jednak w przyszłości program odniesie sukces, wzmocni to więź dorastającej za granicą młodzieży z Polską i sprawi, że zyska ona wielu ambasadorów polskości na całym świecie.

Karolina Maoz, 07.03.2023r.

Źródło: www.birthrightisrael.com

Previous ArticleNext Article