Pchli targ w Jaffie

Wieczny rumor, niemały zgiełk, płątanina przepełnionych straganami uliczek i przechodnie snujący się pomiędzy stoiskami w poszukiwaniu skarbów. To wszystko w sąsiedztwie Morza Śródziemnego z fascynującą historią w tle. Tak w wielkim skrócie można opisać spacer po dzielnicy izraelskiego Tel Awiwu, a dokładniej – wizytę na pchlim targu w Jaffie.

Po hebrajsku: „Shuk ha-Pishpeshim” (flea market) przyciąga turystów, kolekcjonerów staroci i najróżniejszych oryginałów. Jego główna część rozciąga się koło wieży zegarowej, w północno – wschodnim narożniku ulic Yefet i Olei Tzion. Początki targu sięgają połowy XIX wieku.

Od igły po helikopter – tak określić można asortyment, jaki znajdziemy w tym miejscu. Kupimy tutaj zarówno złoto, meble czy domowe dekoracje, jak i przyprawy, dywany i ubrania. Wnikliwe oko znajdzie także rzadkie mosiężne przedmioty, stare lampy naftowe, drobne bursztynowe korale, zaraz obok plastikowych podróbek i masowo produkowanych pamiątek.  

Pchli targ w Jaffie jest świetnym miejscem do doskonalenia, typowej dla Bliskiego Wschodu, umiejętności targowania się. Popularnym zabiegiem marketingowym jest także brak cennika. Dzięki temu prawie zawsze kupującemu udaje się choć trochę obniżyć cenę wyjściową, co sprawia, że zakupy cieszą jeszcze bardziej 🙂

W obrębie pchlego targu można też bardzo dobrze się posilić. Okoliczne bary i restauracje posiadają bogatą ofertę dań kuchni bliskowschodniej i nie tylko. Cieszą się bardzo dużą popularnością i często tętnią życiem do późnych godzin nocnych.

Będąc w Tel Awiwie zdecydowanie warto odwiedzić pchli targ w Jaffie. Mieszanka prawdziwej sztuki i kiczu, starych i nowych przedmiotów, nowoczesnych atelier w sąsiedztwie leciwych salonów z rzemiosłem jest odzwierciedleniem kulturowej różnorodności, tak charakterystycznej dla całego kraju.

 

Orientacyjny adres targowiska: Olei Zion Street, Old Jaffa

Godziny otwarcia: Niedziela – Czwartek: 9:00 – 17:00                                   Piątek: 9:00 – 14:00

 

Karolina Maoz, 23.09.2023r.

Previous ArticleNext Article