Passiflora pochodzi z subtropikalnych regionów Ameryki Południowej. Istnieje około 500 gatunków Passiflory. Roślina ta jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie, choć nie wszędzie o tej nazwie.
Występuję w USA, Ameryce Południowej, Azji Wschodniej i Południowej, Nowej Gwinei, Australii, a nawet jeden gatunek endemiczny w Nowej Zelandii. Nie pochodzi z Izraela, ale rośnie tu szczęśliwie i znaleźć ją można aktualnie w każdym supermarkecie w tym kraju.
Passiflora to najbardziej agresywna roślina z pnączy, która posiada zielone liście, wspaniałe białe i fioletowe kwiaty oraz ogromną ilość wspaniałych, egzotycznych i smacznych owoców, które dojrzewają na pnączu i opadają na ziemię, gdy są gotowe do spożycia. Wystarczy je podnieść, rozciąć nożem i nabrać łyżeczką (lub nawet bezceremonialnie wyssać).
Inna nazwa owocu to granadilla (co oznacza „mały granat”), została zainspirowana samym owocem i wskazuje na dużą liczbę nasion w środku.
W Polsce znana jest pod nazwą marakuja, która pochodzi od brazylijskiego określenia „coś co można zjeść za jednym połknięciem”.
Niezwykła symbolika kwiatu Pasiflora
Popularną nazwę „męczennicy” nadali jej hiszpańscy misjonarze, którzy uważali, że jej kwiaty reprezentują mękę Jezusa:
– wąsy przypominają bicze używane podczas biczowania Chrystusa,
– płatki reprezentują wiernych apostołów,
– promieniste włókna kwiatu, których może być ponad sto i różnią się w zależności od kwiatu, reprezentują koronę cierniową.
Do tego dochodzi symbolika liczb – pięć pylników jako pięć ran, trójdzielne ramię jako trzy gwoździe, szyja słupka to jedno ramię krzyża.
Anna Szczypińska, 05.09.2023r.