Namal Tel Aviv

Stary port w Tel Awiwie, zwany z hebrajskiego „namal”, został niedawno odrestaurowany i jest obecnie jednym z najgorętszych miejsc w mieście.

W ciągu dnia kawiarnie i sklepy w tym miejscu goszczą jedne z najbogatszych i najmodniejszych osób w mieście, podczas gdy nocą Namal Tel Aviv zamienia się w jedno z najpopularniejszych klubów nocnych w Tel Awiwie. A tak przy okazji, nie zobaczysz tu żadnych dużych statków, może tylko kilka jachtów.

Namal Tel Aviv (Port w Tel Awiwie) został założony w 1936 roku przez Otzara Mif’alei Yama, dosłownie Treasure of Sea Works, jako pierwszy nowy port w Izraelu. Port powstał 25 lat po powstaniu Tel Awiwu na tle napiętych stosunków, z których słynęła Jaffa, wówczas główny port na lądzie.

Port w Tel Awiwie urósł do rangi największego portu w kraju i był bardzo ważny dla powstania państwa Izrael i późniejszych masowych migracji z całego świata.

Ta kwitnąca sytuacja nie trwała jednak długo, a ponieważ transport kontenerowy stał się standardowym sposobem transportu towarów, większe porty zbudowano gdzie indziej (np. w Ashdod), a Namal Tel Aviv popadło w ruinę.

W latach 90. i później pierwotni deweloperzy, Otzar Mifalei Yam, postanowili zregenerować port w Tel Awiwie i zamienić w obszar rozrywki, z dużymi starymi dokami przekształconymi w restauracje, sklepy i kluby nocne.

Dziś Port w Tel Awiwie jest obszarem kultury, rozrywki i spędzania wolnego czasu. Ogromny drewniany deptak obejmuje 14 000 mkw. i działa jak ogromna promenada biegnąca wzdłuż wybrzeża. Ukształtowana jak fale na morzu, ta wyjątkowa promenada staje się zatłoczona, podobnie jak reszta portu w weekendy.

Sklepy w Namal Tel Aviv obejmują popularne izraelskie marki modowe, takie jak Castro i Replay, sklepy surfingowe i sportowe, takie jak Blue Bird, Oasics i Adidas, oraz mniejsze butiki.

Restauracje w porcie w Tel Awiwie należą do najdroższych w mieście, a i tak o każdej porze dnia możesz być pewien, że nie będziesz tam jedyny.

W nocy Namal Tel Aviv tętni życiem, a port jest jednym z najbardziej ruchliwych miejsc nocnego życia w Tel Awiwie.

Anna Szczypińska, 19.05.2022r.

Previous ArticleNext Article