U wybrzeży Izraela odkryto najstarszy wrak statku na świecie

Na dnie Morza Śródziemnego u wybrzeży Izraela odkryto statek liczący 3300 lat. To jeden z najstarszych znanych przykładów statku pływającego daleko od lądu.

Izraelski Urząd ds. Starożytności (IAA) stwierdził, że ładunek statku zawiera setki nienaruszonych mniejszych jednostek, setki całych dzbanków i innych przedmiotów.

Statki pochodzą z późnej epoki brązu (14-13 w. p.n.e.) i uważa się, że są to kananejskie statki magazynowe, którymi przewożono tanie i masowo produkowane produkty, takie jak oliwa, wino i produkty rolne.Wrak znajduje się na dnie morskim, na głębokości 1,8 km (1,1 mili), daleko od brzegu.

Na Morzu Śródziemnym odkryto tylko dwa inne wraki statków z ładunkiem z późnej epoki brązu – oba u wybrzeży Turcji i stosunkowo blisko brzegu.

Szef jednostki morskiej Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności Jacob Sharvit nazwał odkrycie „zmieniającym historię” i zauważył, że „odkrywa ono przed nami, jak nigdy dotąd, umiejętności nawigacyjne starożytnych marynarzy”.

Shavit wyjaśnił, że do tej pory akademickie założenie było takie, że handel w tamtym okresie odbywał się poprzez bezpieczne przemieszczanie statków z portu do portu, „obejmując linię brzegową w kontakcie wzrokowym”.

„Z tego punktu geograficznego dookoła widać tylko horyzont. Do nawigacji prawdopodobnie używali ciał niebieskich, rejestrując obserwacje i kąty położenia słońca i gwiazd” – powiedział, dodając, że odkrycie otworzyło drzwi do dalszych badań.

„Statek jest zachowany na tak dużej głębokości, że od momentu katastrofy czas się zatrzymał – jego bryła i konteksty nie zostały naruszone ludzką ręką; ani pod wpływem fal i prądów, które wpływają na wraki statków na płytkich wodach.”

IAA stwierdziła, że ​​wrak statku został zlokalizowany przez firmę Energean podczas badania głębinowego, podczas którego sprawdzono różne parametry przy użyciu zaawansowanego robota podwodnego. Energean to firma zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem gazu ziemnego, obsługująca morskie platformy gazowe Karish, Katlan i Tanin w pobliżu izraelskiego wybrzeża.

Kierownik ds. ochrony środowiska w Energean Israel, dr Karnit Bahartan, powiedziała, że pierwszą obserwację wraku wychwycił podwodny robot prawie rok temu.

„Jesteśmy w stałym kontakcie z IAA i kiedy wysłaliśmy im zdjęcia, okazało się, że było to sensacyjne odkrycie, znacznie wykraczające poza to, co mogliśmy sobie wyobrazić” – powiedziała.

Technicy firmy zaplanowali następnie złożoną operację mapowania i ekstrakcji, a nawet zbudowali specjalne narzędzie umożliwiające wyodrębnianie artefaktów przy minimalnym ryzyku uszkodzenia przedmiotów.

Karolina Maoz, 02.07.2024r.

 

Źródło: www.israel21c.org

Podobał Ci się artykuł? Postaw nam kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Previous ArticleNext Article