Najstarszy tkany kosz na świecie

Urząd ds. Starożytności ogłosił w 2021 r., że na Pustyni Judzkiej odnaleziono duży, dobrze zachowany tkany kosz, którego historia sięga 10 500 lat wstecz. Kosz został znaleziony w jaskini. Eksperci uważają, że artefakt jest prawdopodobnie najstarszym tego typu obiektem, jaki kiedykolwiek odkryto.

Analizie pod kątem datowania poddano materiały z czterech różnych części koszyka. Badacze uważają, że kosz powstał w okresie neolitu. Stwierdzono, że kosz był pusty i zamknięty pokrywą. Ma pojemność 92 litrów i choć nadal nie wiadomo z czego został utkany to wiadomo, że zrobiły to dwie osoby, z czego jedna była leworęczna.

Archeolodzy znaleźli dowody na to, że starożytni rabusie próbowali się do niego dostać, ale przestali kopać na 10 cm przed dotarciem do celu. Dlatego też chcą przebadać setki jaskiń w Judei w celu odnalezienia i zabezpieczenia reliktów przeszłości, które nadal tam są ukryte, zanim zostaną odnalezione przez złodziei i sprzedane na prywatnym rynku, tak jak miało to miejsce w przeszłości.

Suchy klimat Pustyni Judzkiej sprawił, że dziesiątki artefaktów ze starożytności przetrwały nawet tysiące lat. Do tej pory archeolodzy odnaleźli fragmenty tkanin, które wciąż noszą jaskrawe kolory, pochodzące z czasów rzymskich, fragmenty sandałów, mały grzebień z 2000-letnią wszą, nasiona i kawałki lin. Jednak do przeszukania i przebadania zostało połowę obszaru, a odnalezione przedmioty pozwolą odkryć więcej z historii Izraela.

W jaskiniach Pustyni Judzkiej odkopano także dziesiątki kawałków pergaminu zwojów z najstarszymi tekstami biblijnymi sprzed około 2000 lat. Są to tzw. zwoje z Qumran.

Anna Szczypińska, 06.01.2024r.

Previous ArticleNext Article