Najstarsze drzewo oliwne w Izraelu

Drzewo oliwne Al-Walajeh ma kilka tysięcy lat i jest prawdopodobnie najstarszym żywym drzewem w Palestynie. Wciąż stojąca i rosnąca roślina, była świadkiem historii od czasów Rzymian – a może nawet później. Przetrwała Babilończyków, Rzymian, Bizantyjczyków, Krzyżowców, Turków, Brytyjczyków i prawdopodobnie przetrwa jeszcze kolejnych wiele lat.

Jej macierzysty pień – stary, pomarszczony i szeroki, o średnicy dziewięciu metrów – podtrzymuje 22 inne mniejsze pnie, które wyrosły z tych samych korzeni. Zatem starożytne drzewo-matka ma całkowitą średnicę 25 metrów.

Cień Matki Oliwnej rozciąga się na powierzchni 250 metrów kwadratowych, co wystarczy, aby pomieścić kilkusetosobowy tłum. Wznosi się na wysokość 13 metrów i jest pod dobrą opieką Palestyńczyka Salaha Abu Ali (49 l.), który przez cały czas traktuje ją tak delikatnie, jakby to była jego starsza matka.

Zbudował wokół niej kamienny mur, odgarnia chwasty i śmieci, a następnie podlewa wężem podłączonym do pobliskiego źródła. Całymi dniami żyje pod jej baldachimem, rozmawia z nią i być może wyobraża sobie wszystkie historie, które opowiadano w tym miejscu.

Kiedy dotrzesz do Al-Walajeh, na zachód od Betlejem lub na południe od Jerozolimy, zejdź stromą drogą do miasta i zadzwoń do Salaha Abu Alego, opiekuna drzewa, pod numer +972 59 516 5502. Poprowadzi cię do swojej ukochanej oliwki.

Anna Szczypińska, 19.02.2024r. 

Previous ArticleNext Article