Już za dwa dni święto Pesach, a jego nieodłącznym symbolem i produktem obecnym w tym okresie w każdym żydowskim domu jest maca. Co to takiego?
Jest to chrupiący, płaski chleb, zrobiony z mąki i wody, który należy upiec, zanim ciasto zdąży wyrosnąć.
Maca to jedyny rodzaj „chleba”, który przestrzegający religijnych zasad Żydzi mogą spożywać podczas Paschy. Jest wypiekany specjalnie na potrzeby święta, pod nadzorem rabinów.
Maca nazywana jest chlebem przaśnym, ponieważ nie jest poddana fermentacji i przez to przygotowywana bez zakwasu.
Spożywanie macy w Paschę upamiętnia przaśny chleb, który zabrali ze sobą Żydzi opuszczając Egipt. Musieli robić to w takim pośpiechu, że nie było czasu na wyrośnięcie ciasta. Z upływem czasu przaśny chleb zyskał również wiele znaczeń symbolicznych.
Żydowskie prawo religijne zakazuje, przez cały okres trwania Paschy, posiadania w domu produktów na bazie zakwasu, czyli chamecu. Chamec to nic innego jak jakakolwiek mieszanka ziarna (pszenica, żyto, jęczmnień, orkisz, owies) i wody, pozostawiona na dłużej niż 18 minut.
Maca spełnia powyższe warunki, stąd jest to jedyny rodzaj pieczywa, które spożywają świętujący Paschę. Przygotowując przaśny chleb miesza się jedynie mąkę z wodą i piecze przez około osiemnaście minut, licząc od chwili wyrobienia ciasta. Zazwyczaj spotyka się macę w o kształcie owalnym bądź kwadratowym.
W języku hebrajskim często określa się ją także „lechem oni”, dokładnie tłumacząc „chlebem ubóstwa”. W Paschę, podczas kolacji sederowej, macę je się trzy razy. Prawo religijne określa nawet dokładną ilość (w gramach), jaką każdy powinien spożyć. Następnie bardzo często zastępuję się nią pieczywo przez cały okres trwania święta.
Karolina Maoz, 17.04.2024r.