Luksusowy budynek z okresu Drugiej Świątyni znaleziony przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie

Obiekt przylegający do Muru Zachodniego powstał prawdopodobnie około 20 lub 30 roku n.e., zaledwie kilkadziesiąt lat przed zniszczeniem Świątyni przez Rzymian w 70 r n.e.

W I wieku n.e., Jerozolima była kwitnącym miastem, tętniącym życiem od pielgrzymów i szaleństwem rozbudowy. Dziś współcześni odwiedzający będą mogli rzucić okiem na jego gorączkowe życie sprzed około 2000 lat, dzięki niedawno odkrytemu wielkiemu budynkowi, który wkrótce będzie częścią trasy tuneli pod Ścianą Płaczu, jak poinformował 8 lipca 2021 Jerusalem Post.

Archeolodzy odkryli bogato wyposażony budynek, wzniesiony około 20-30 roku n.e., który był prawdopodobnie używany do powitania ważnych dygnitarzy i członków elity w drodze na Wzgórze Świątynne.

„Jest to bez wątpienia jeden z najwspanialszych budynków publicznych z okresu Drugiej Świątyni, jaki kiedykolwiek odkryto poza murami Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie” – powiedziała dr Shlomit Weksler-Bdolach, kierownik wykopalisk.

Struktura zawierała dwie imponujące sale ozdobione wyszukanymi kapitelami korynckimi wystającymi ze ścian. Okazała fontanna z bieżącą wodą łączyła jedną komnatę z drugą.

Budynek znajdował się przy głównej drodze prowadzącej na Wzgórze Świątynne od zachodu. W pokojach znajdowały się sofy, na których goście mogli odpocząć, napić się i zjeść w pozycji leżącej.

Źródło zdjęcia: The Jerusalem Post
Autor:  YANIV BERMAN/Israel Antiquities Authority

Źródło zdjęcia: The Jerusalem Post
Autor:  YANIV BERMAN/Israel Antiquities Authority

Część budynku została po raz pierwszy odkryta podczas prac prowadzonych przez brytyjskiego archeologa Charlesa Warrena w XIX wieku. Dotarł on wówczas do dachu jednej z komór. Ponad sto lat później wykopaliska rozpoczęły się ponownie, a w ostatnich latach budynek został całkowicie odsłonięty.

W budynku znaleziono również rytualną łaźnię, tzw. mykwę o długości około siedmiu metrów. Schody i wanna są widoczne do dziś. Pielgrzymi musieli odwiedzać Świątynię w stanie rytualnej czystości, co wymagało zanurzenia się w mykwie.

W nadchodzących tygodniach nowo odkryty budynek ma zostać włączony do trasy tuneli pod Ścianą Zachodnią, otwartej dla zwiedzających.

Anna Szczypińska, 27.07.2021

 

Źródło:https://www.jpost.com/archaeology/lavish-second-temple-period-building-found-by-western-wall-in-jerusalem-673205

Previous ArticleNext Article