Lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie

Izrael to bardzo mały kraj, ale ze względu na bogatą kulturę, historię i miejsca kultu religijnego jest popularnym celem turystycznym.

Zdecydowana większość z 10-11 milionów pasażerów podróżujących do i z Izraela rocznie (mowa o „czasach” przed pandemią Covid-19), przylatuje na międzynarodowe lotnisko im. Ben Guriona, które znajduje się między Tel Awiwem a Jerozolimą.

Międzynarodowy port lotniczy Ben Guriona (w języku hebrajskim Namal Hate’ufa Ben-Gurion lub Natbag) został zbudowany w 1936 r.

Podczas mandatu brytyjskiego lotnisko otrzymało nazwę Wilhelma Airport. Nazwę zmieniono na Lod Airport wraz z utworzeniem Izraela w 1948 r., a w 1973 r. nadano mu nazwę na cześć pierwszego premiera Izraela, Davida Ben Guriona, który zmarł w tym samym roku.

Podczas wojny o niepodległość w 1948 roku lotnisko Ben Guriona zostało przejęte przez izraelską armię, a cała działalność cywilna została przeniesiona na pobliskie pole.

W lipcu 1948 r. władzę nad lotniskiem przekazano Ministerstwu Transportu Izraela, a w listopadzie 1949 r. lotnisko zostało ponownie otwarte wraz z przylotem pierwszego lotu czeskiego samolotu.

W latach sześćdziesiątych lotnisko musiało zmodernizować swoje pasy startowe, aby pomieścić nowe samoloty i nastąpił wzrost liczby zagranicznych linii lotniczych rutynowo obsługujących lotnisko. Loty krajowe z Ben Guriona ustały i zostały przeniesione na mniejsze lotnisko Sde Dov w pobliżu Tel Awiwu, do czasu otwarcia nowego wewnętrznego terminalu lotów w 1969 roku.

Lotnisko zostało zmodernizowane za miliard dolarów w 2004 roku, wraz z otwarciem Terminalu 3, który zastąpił Terminal 1 jako główny punkt odlotów i przylotów dla lotów międzynarodowych. Projekt nowego lotniska był zaplanowany na 2000 r., kiedy to Izrael przygotowywał się do przylotu dużej liczby turystów wraz z milenijną pielgrzymką papieża Jana Pawła II do Ziemi Świętej. Niestety wybuch II Intifady uniemożliwił zakończenie projektu w czasie, gdyż większość budowniczych to byli Palestyńczycy.

Dziś większość lotów międzynarodowych odlatuje i ląduje na Terminalu 3, który wkrótce zostanie rozbudowany, aby umożliwić obsługę większej liczby pasażerów. Tanie i krajowe loty obsługuje Terminal 1, gdzie znajdowało się wcześniejsze lotnisko międzynarodowe.

Terminal 3 posiada 3 piętra. Parter obsługuje przylatujących pasażerów, podczas gdy na 3 piętrze znajduje się terminal odlotów i hol wejściowy, a także strefa wolnocłowa. Poziomy 2 i S są używane do transportu publicznego oraz dla biur, np. wynajmu samochodów.

Jedną z najpiękniejszych rzeczy w terminalu 3 międzynarodowego lotniska Ben Guriona jest interakcja między pasażerami odlatującymi i przylatującymi. Zaraz po kontroli imigracyjnej w terminalu odlotów pasażerowie przechodzą przez 180-metrowy, nachylony, wewnętrzny bulwar, mijając tych, którzy właśnie wylądowali w Izraelu.

Ponadto po wylądowaniu na lotnisku pasażerowie obchodzą duże owalne okno z widokiem na halę handlowo-restauracyjną przy odlotach, zwaną również placem. Architektura terminalu, przepełniona naturalnym światłem, została zaprojektowana tak, aby umożliwić maksymalną interakcję między wszystkimi pasażerami, tworząc w ten sposób przyjazną atmosferą.

Z powodu trwającego wciąż napięcia na Bliskim Wschodzie, Izraelczycy są bardzo ostrożni i dlatego ochrona na lotnisku może potrwać dłużej niż zwykle. Zaleca się przybycie na lotnisko co najmniej na 3 godziny przed odlotem.

Kolejną modyfikacją i ułatwieniem jest komunikacja. Pociąg krajowy przyjeżdża do terminalu 3, piętro S. Od kilku miesięcy można z Jerozolimy dojechać na lotnisko w 20 minut. Autobusy publiczne to kolejna popularna opcja transportu, podobnie jak taksówki, za pośrednictwem aplikacji Gettaxi lub postoju taksówek na trzecim piętrze. Lotnisko obsługują dwie bezpłatne linie autobusów wahadłowych: z parkingu długoterminowego do terminala 3 oraz z terminala 1 do 3.

Na lotnisku jest mnóstwo restauracji i sklepów. Lokale gastronomiczne w hali odlotów obejmują kilka kawiarni i barów szybkiej obsługi, takich jak słynna izraelska sieć Aroma oraz Mc Donalds. Wszystkie lokale gastronomiczne na lotnisku są koszerne, co oznacza, że niektóre restauracje oferują dania mleczne, a niektóre oferują dania mięsne.

Kupowanie kosmetyków, alkoholi, wyrobów tytoniowych i lokalnych przysmaków jest popularne wśród Izraelczyków, więc przygotuj się na duże kolejki w godzinach szczytu, a także na dość wysokie ceny.

Anna Szczypińska, 29.10.2022r.

Previous ArticleNext Article