Cud Rozmnożenia Chleba i Ryb: Historia i znaczenie kościoła w Tabgha

Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb, znany również jako Kościół Rozmnożenia w Tabgha, jest ważnym miejscem pielgrzymkowym położonym na północno-zachodnim brzegu Jeziora Galilejskiego w Izraelu.

Tabgha, której nazwa pochodzi od greckiego słowa „Heptapegon” oznaczającego „siedem źródeł”, jest tradycyjnie uważana za miejsce cudu rozmnożenia chleba i ryb opisanego w Nowym Testamencie (Ewangelia Mateusza 14:13-21, Ewangelia Marka 6:30-44, Ewangelia Łukasza 9:10-17, Ewangelia Jana 6:1-15).

Pierwsza świątynia na tym miejscu została wzniesiona już w IV wieku n.e. Przypuszcza się, że była to skromna kaplica upamiętniająca cud rozmnożenia chleba i ryb.

W 480 roku n.e. biskup Martyrios zbudował większy, bizantyjski kościół na tym miejscu. Była to bogato zdobiona bazylika z pięknymi mozaikami, które przetrwały do dziś. Mozaiki te przedstawiają różne sceny z życia zwierząt i roślin, a także słynny kosz z chlebami i dwie ryby, który stał się ikoną tego miejsca.

Kościół został zniszczony w czasie najazdów perskich w VII wieku. Dopiero w XX wieku, w latach 30. i 80. dokonano prac wykopaliskowych i rekonstrukcji. Obecny kościół został zbudowany w latach 1980-1982 przez Benedyktynów na fundamentach starożytnej bazyliki.

Kościół jest przykładem wczesnochrześcijańskiej architektury, z prostym, ale eleganckim wnętrzem. Najbardziej znanym elementem są mozaiki podłogowe z V wieku, które przedstawiają sceny natury, w tym słynny kosz z chlebami i rybami, znajdujący się przed ołtarzem. Mozaiki te są jednymi z najstarszych i najlepiej zachowanych mozaik w Izraelu.

Kościół Rozmnożenia jest ważnym miejscem dla chrześcijan, ponieważ upamiętnia cud Jezusa Chrystusa, który według Ewangelii nakarmił pięć tysięcy ludzi pięcioma chlebami i dwiema rybami. Jest to symbol Bożej obfitości i miłosierdzia. Każdego roku tysiące pielgrzymów odwiedzają to miejsce, aby modlić się i kontemplować tę ważną ewangeliczną scenę.

W czerwcu 2015 roku kościół padł ofiarą podpalenia, co spowodowało znaczne zniszczenia. Incydent ten spotkał się z międzynarodowym potępieniem i wezwaniami do ochrony miejsc kultu. Władze izraelskie przeprowadziły dochodzenie i zobowiązały się do rekonstrukcji i ochrony kościoła. Odbudowa została zakończona, a kościół ponownie otwarty dla wiernych i turystów.

Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabgha jest nie tylko miejscem o wielkiej wartości religijnej, ale także ważnym zabytkiem kulturowym i historycznym. Jego mozaiki są świadectwem wczesnochrześcijańskiej sztuki i pobożności, a sam kościół pozostaje symbolem cudów i boskiej obfitości. Odwiedzając to miejsce, pielgrzymi mogą poczuć ducha historii i głęboką religijną symbolikę, która przetrwała wieki.

Karolina Maoz, 15.06.2024r.

Podobał Ci się artykuł? Postaw nam kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Previous ArticleNext Article