Około 24 km na północ od Ejlatu, najbardziej wysuniętego na południe miasta Izraela, położonego nad Morzem Czerwonym, znajduje się Dolina Timna. Jest tam obecnie park narodowy otoczony z trzech stron pasmem górskim Zuke Timna o wysokości do 370 m n.p.m. Wyjątkiem jest Góra Timna o wysokości 453 m n.p.m.
Timna to pierwsza na świecie kopalnia miedzi
W całym parku można zobaczyć tysiące starożytnych szybów górniczych, a także pozostałości pieców do wytapiania pochodzących ze starożytnego Egiptu. Miedź była pierwszym metalem używanym do tworzenia narzędzi roboczych i domowych, broni, kosztownych ozdób i przedmiotów kultowych.
Znaleziono tu też ruiny świątyni Hathor, bogini miedzi. Prezentacja multimedialna „Kopalnie czasu” wyjaśnia wydobycie miedzi od czasów starożytnego Egiptu po dzień dzisiejszy.
Już w XIX w. znaleziono tu pozostałości starożytnych osad wydobycia miedzi, żelaza i manganu, które nazwano Kopalniami Króla Salomona. Współcześnie również wydobywa się tutaj miedź, a w pobliżu znaleziono najstarszy jak do tej pory, odkryty, piec kamienny do wytapiania miedzi.
Cała dolina pokryta jest też przeróżnymi formacjami skalnymi położonymi na pustyni skalistej – Arava. Większość z nich ma swoje nazwy, jak: grzyb, łuki, filary Salomona, spiralne wzgórze czy rydwany. Można tu też podziwiać starożytne rysunki naskalne przedstawiające łowców strusi i koziorożców, egipskie rydwany bojowe i inne obrazy życia z tamtych czasów.
Park Timna wyróżnia się różnorodnością stanowisk widokowych, geologicznych i archeologicznych o znaczeniu światowym. Można tu podziwiać akacje i inną suchą roślinność, stada dzikich koziorożców spoglądających ze szczytów klifów oraz dowody ludzkiej działalności od starożytności do współczesności. Są też atrakcje dla dzieci usytuowane w Oazie Timna, takie jak pływanie po jeziorze rowerem wodnym, napełnianie butelek kolorowym piaskiem czy wydobywanie i wytapianie miedzi.
Namiot Tabernakulum
W pobliżu jeziora można odwiedzić jedno z ciekawszych miejsc w Izraelu – Namiot Tabernakulum. Jest to dokładna replika biblijnego tabernakulum naturalnej wielkości, używanego przez Izraelitów w czasie Exodusu, czyli wędrówki po pustyni, zgodnie z tym, jak to jest opisane w Biblii. Zwiedzanie odbywa się po wcześniejszym umówieniu z przewodnikiem i wiąże się z dodatkową opłatą.
Park jest dość obszerny, zajmuje powierzchnię ok. 60 km2 dlatego najlepiej zwiedzać go samochodem, ale jeśli mamy kilka dni i dobrą kondycję to w miesiącach zimowych, można zwiedzać go też na piechotę.
Park otwarty jest od poniedziałku do czwartku – 08:00-20:00, piątek, sobota i święta – 08:00-16:00, a w niedzielę jest zamknięty. Opłata za wstęp dla dorosłych od 15 roku życia wynosi 49 szekli, a dla dzieci w wieku od 3 do 14 lat wynosi 39 szekli. Opłata za wstęp obejmuje wystawę multimedialną i butelkę do napełniania kolorowego piasku z pustyni.
Rowery i rowery wodne można wypożyczyć za dodatkową opłatą. Park Timna oferuje również koszerną restaurację mleczną otwartą codziennie do 17:00. Można w parku też zanocować na tutejszym biwaku. Latem ze względu na bardzo wysokie temperatury nie wszystkie atrakcje są dostępne, a park otwarty jest do 14:00.
Anna Szczypińska, 05.04.2022r.