Koncert światowej pianistyki w Jerozolimie, czyli The Winners – Rubinstein meets Chopin

Niezwykły koncert wschodzących gwiazd światowej pianistyki w Jerozolimie, czyli The Winners – Rubinstein meets Chopin. Zaledwie miesiąc temu ogłoszeni zostali finaliści XVIII Konkursu Chopinowskiego, a już dwoje z nich wystąpiło na koncercie w Izraelu. W ramach izraelsko-polskiego festiwalu Musical Bridges w dniach 13.11 – 15.11.2021 wystąpili niezwykle utalentowani pianiści, laureaci wielu prestiżowych konkursów: Szymon Nehring, Bruce (Xiaoyu) Liu i Kyohei Sorita.

Pochodzący z Krakowa Szymon Nehring to zdobywca I nagrody Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w 2017r. (równocześnie pierwszy Polak wśród laureatów tego prestiżowego konkursu odbywającego się co 3 lata, począwszy od 1974r.).

Był również wśród finalistów XVII Konkursu Chopinowskiego w 2015r. Na festiwalu Musical Bridges zaprezentował koncert W. A. Mozarta no.20 KV 466, występując w kolejnych dniach w Zichron Ya’acov, Tel Avivie i Jerozolimie.

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się w Paryżu, lecz wychował w Montrealu. Jego brawurowe wykonanie koncertu Fryderyka Chopina w finale przyniosło mu zwycięstwo w XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. I właśnie koncert no.1 e-moll Chopina zagrał 14 i 15 listopada tego roku w Tel Avivie i Jerozolimie.

Japończyk Kyohei Sorita to zdobywca II miejsca (ex aequo wraz z włoskim pianistą Alexandrem Gadievem), który wystąpił pierwszego dnia festiwalu w Zichron Ya’acov.

Festiwal Musical Bridges, który organizowany był w Izraelu po raz trzeci, to owoc fantastycznej współpracy The Israel Camerata Jerusalem i Stowarzyszenia im. Ludwika van Bethovena, założonego w Krakowie przez Krystynę Penderecką, wdowę po niezwykłym polskim kompozytorze i dyrygencie Krzysztofie Pendereckim.

Plakat koncertowy

Pianistom na koncertach towarzyszyła orkiestra The Israel Camerata Jerusalem założona w 1983r. i kierowana przez prof. Avnera Birona. Koncerty w ramach festiwalu prezentowane były w kolejnych dniach w the Elma Arts Center w Zichron Ya’acov, the Opera House w Tel Avivie i w the Henry Crown Hall of the Jerusalem Theatre w Jerozolimie.

Poza koncertami Chopina i Mozarta zagrano również Chaccone z Polskiego Requiem Pendereckiego i Concerto Romanesc Ligetiego.

Dyrygent Avner Biron powiedział na łamach The Jerusalem Post: „Na artystycznym poziomie, między Polską i Izraelem dzieją się dobre rzeczy”. Podkreślił również pomoc i zaangażowanie Polskiej Ambasady w Izraelu przy organizacji festiwalu.

Ostatni z koncertów, który odbył się w Jerozolimie, transmitowany był przez izraelskie radio Kan – the Voice of Music oraz za pośrednictwem EBU. Polscy melomani mieli okazję wysłuchać ten koncert dzięki uprzejmości radiowej Dwójki.

Joanna Kibort, 25.11.2021 r.

Materiał video z koncertu

Previous ArticleNext Article