Kafarnaum – “Miasto Jezusa”

Kafarnaum to starożytne miasto położone nad północno-zachodnim brzegiem Morza Galilejskiego w Izraelu. Jest to miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym i religijnym, szczególnie w kontekście chrześcijaństwa, ponieważ często nazywane jest „miastem Jezusa”. To właśnie tutaj Jezus Chrystus spędził znaczną część swojej publicznej działalności, nauczał, uzdrawiał chorych i dokonywał cudów.

Kafarnaum było zasiedlone od II wieku p.n.e. do VII wieku n.e. i było ważnym ośrodkiem handlowym oraz religijnym. Odkrycia archeologiczne w Kafarnaum obejmują pozostałości synagogi z IV wieku n.e., która została zbudowana na fundamentach wcześniejszej synagogi z I wieku n.e., z której prawdopodobnie korzystał Jezus. Synagoga ta jest jednym z najważniejszych znalezisk w Kafarnaum, a jej białe wapienne bloki wyraźnie kontrastują z czarną bazaltową architekturą wcześniejszego okresu.

W Nowym Testamencie Kafarnaum jest często wspominane jako miejsce licznych cudów Jezusa. To tutaj Jezus uzdrowił teściową Piotra (Mt 8,14-15), paralityka (Mk 2,1-12), sługę setnika (Łk 7,1-10) i wielu innych chorych. Jezus również nauczał w synagodze w Kafarnaum (J 6,59) i to właśnie tutaj wygłosił swoje kazanie o Chlebie Życia (J 6,35-59), które jest jednym z najważniejszych elementów jego nauczania o Eucharystii.

Jednym z najważniejszych miejsc w Kafarnaum jest dom Piotra Apostoła, który według tradycji był także miejscem zamieszkania Jezusa podczas jego pobytów w mieście. Archeolodzy odkryli tam pozostałości domu z I wieku n.e., który został przekształcony w miejsce kultu już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Obecnie nad tym miejscem wznosi się nowoczesny kościół, który umożliwia pielgrzymom podziwianie starożytnych pozostałości.

Dziś Kafarnaum jest popularnym miejscem pielgrzymek chrześcijan z całego świata. Odwiedzający mogą zobaczyć ruiny starożytnych budowli, w tym synagogi i dom Piotra, a także cieszyć się spokojem i pięknem otaczającej przyrody. Kafarnaum jest zarządzane przez franciszkanów, którzy dbają o to, aby miejsce to było dostępne dla wiernych i turystów.

Jest to miejsce, gdzie można poczuć bliskość wydarzeń biblijnych. Wizyta w Kafarnaum często staje się dla pielgrzymów momentem refleksji i duchowego odnowienia.

Kafarnaum, „miasto Jezusa”, pozostaje jednym z najważniejszych miejsc na mapie chrześcijańskich pielgrzymek, a jego historia i znaczenie duchowe nadal przyciągają licznych odwiedzających, pragnących zanurzyć się w atmosferę czasów Jezusa i zrozumieć kontekst jego nauczania i cudów.

Karolina Maoz, 22.06.2024r.

Podobał Ci się artykuł? Postaw nam kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Previous ArticleNext Article