Jom HaZikaron

W Izraelu, tuż przed hucznie obchodzonym przez Izraelczyków Dniem Niepodległości, oddaje się cześć wszystkim żołnierzom poległym w walce o ten kraj oraz ofiarom terroryzmu.

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela: “ponad 29 000 mężczyzn, kobiet i dzieci zginęło w wyniku ataków terrorystycznych oraz w czasie obrony Państwa Izrael od 1860 roku, gdy pierwsi żydowscy osadnicy opuścili bezpieczne mury Jerozolimy, by zbudować nowe dzielnice żydowskie. […]

Od 1963 roku, czwartego dnia miesiąca ijar, po zachodzie słońca rozpoczyna się izraelskie święto państwowe – Jom HaZikaron- czyli Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Izraelskich i Ofiar Terroryzmu.

W tym roku dzień ten wypada właśnie dziś – 12 maja. Nawet zapominalscy nie są w stanie przegapić tej okoliczności, ponieważ o godzinie 20:00 w całym kraju można usłyszeć głośne wycie syren, które sygnalizuje rozpoczęcie święta. 

Dźwięk syren usłyszeć można będzie także jutro o godzinie 11:00. Przez dwie minuty następi impas ruchu ulicznego i codziennych czynności. Większość kierowców w tym czasie nie tylko zatrzymuje samochody, ale także wysiada z nich, aby w pozycji stojącej oddać cześć poległym żołnierzom i ofiarom.

Oficjalne uroczystości państwowe odbywają się przy Ścianie Płaczu oraz na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie.

Zawsze tego dnia, przez 24 godziny od zachodu słońca, wszystkie publiczne miejsca rozrywki (kina, teatry, kluby taneczne) są zamknięte. Stacje radiowe i telewizyjne nadają specjalnie przygotowane programy, które oddają nastrój święta. Bardzo często przedstawiają one także życie poległych żołnierzy i ich bohaterskie czyny.

Podczas święta flaga państwowa jest przepasana kirem i opuszczona do połowy masztu. Zazwyczaj w szkołach odbywają się specjalne akademie. Niepowtarzalny klimat dnia potęguje widok nastolatków i dzieci w drodze do szkoły w białych koszulach i niebieskich spodniach lub spódniczkach oraz tysiące żołnierzy w mundurach w drodze na cmentarze wojskowe.

Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Izraelskich i Ofiar Terroryzmu jest dla każdego Izraelczyka świętem, do którego odnosi się z niezwykłym szacunkiem. Jest ważnym elementem kultury obywatelskiej tego kraju. Celowo obchodzi się go w przeddzień Święta Niepodległości, aby podkreślić rolę osób, które straciły życie, aby to państwo mogło istnieć.

Karolina Maoz, 12.05.2024r.

Podobał Ci się artykuł? Postaw nam kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Previous ArticleNext Article