Izrael mniej znany: UTOPIA

Utopia Park to jeden z niewielu parków na świecie, w którym zobaczymy naturalnie kwitnące orchidee, rośliny mięsożerne, ptaki, ryby, rośliny wodne i inne egzotyczne rośliny tropikalne w środowisku tropikalnych lasów deszczowych.

Park znajduje się w kibucu Bachan, około 50kilometrów na północ od Tel Awiwu. Koszt biletu wstępu dla osoby dorosłej to 59 szekli, 49 szekli płacimy za dziecko powyżej 2 roku życia.

Pomysłodawcą oraz twórcą parku jest rodzina Daniels, która mieszka w pobliskim moszawie. Prowadzili tam własny, dobrze prosperujący biznes, zanim zrealizowali swoje największe marzenie i zbudowali Utopię, początkowo przejmując niedziałającą eksperymentalną szkółkę roślin egzotycznych.

Atrakcje dla każdego

Wchodząc do Utopii najpierw należy pokonać ciemny tunel. Kiedy nasze oczy przyzwyczają się już do słabo oświetlonych kamiennych ścian tunelu, zobaczymy grupy różnych gatunków grzybów. Odsuwając ciężkie gumowe zasłony przechodzimy nagle jak do prawdziwej Utopii. Szum wodospadów, promienie słońca, zieleń i różnorodność kolorów robią niesamowite wrażenie.

Spacer alejkami otoczonymi z wszystkich stron egzotycznymi roślinami, wesoło ćwierkające ptaki i szum wody w małych stawach wypełnionych liliami zapierają dech w piersiach. 15 000 orchidei w parku orchidei ma różne kształty i rozmiary. Storczyki wyrastają ze skał, zwisają z drzew lub wyrastają z ziemi.

Park otoczony jest dużymi zielonymi wzgórzami, z których każde kryje w sobie inne atrakcje dla zwiedzających. Znajdziemy tam między innymi dwupoziomowy labirynt, ścieżkę zielarską z siedmioma biblijnymi gatunkami roślin, papuzi zakątek, mini zoo. Są także miejsca, w których można usiąść, położyć się na hamaku i kontemplować te wspaniałe okoliczności przyrody. Centralnym punktem części zewnętrznej parku jest jezioro z fontanną, na której parę razy dziennie odbywa się pokaz muzyczno-wodno-świetlny.

W tym stworzony przez człowieka raju na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Planując kolejną podróż do Izraela warto umieścić Park Utopia na liście miejsc do zobaczenia, tym bardziej, że właściciele ciągle mają nowe pomysły i plany na dalszy rozwój.

Redakcja, 16.08.2020

Previous ArticleNext Article