Inauguracja wystawy multimedialnej:”Doświadczenie Zmartwychwstania”

Po sześciu latach oczekiwania, w sobotę 2 lipca, w Chrześcijańskim Centrum Informacji (CIC) w Jerozolimie oficjalnie otwarto wystawę multimedialną pt. ” Doświadczenie Zmartwychwstania”. Kustosz Ziemi Świętej ks. Francesco Patton, przeciął inauguracyjną wstęgę i pobłogosławił przestrzeń wystawienniczą.

Źródło zdjęcia: www.custodia.org

Źródło zdjęcia: www.custodia.org

Oprócz księdza Kustosza i kierownika CIC, ks. Tomasza Dubiel oraz grupy braci zakonnych, na inauguracji powyższej wystawy obecni byli także dziennikarze i pielgrzymi.

W ciągu ostatnich kilku lat proces, który doprowadził do ostatecznego zakończenia prac, napotkał kilka przeszkód. W 2018 r. projekt przebiegał terminowo, oddano do użytku dwie pierwsze sale i z dużym optymizmem zakończono, zgodnie z harmonogramem, pozostałą przestrzeń muzealną. Od 2020 roku, najpierw z powodu pandemii, a potem braku pielgrzymów, harmonogram prac został spowolniony, aż do całkowitego wstrzymania.

Zarówno Ojciec Kustosz, jak i kierownik obiektu ks. Tomasz Dubiel w inauguracyjnych przemowach wspominali o tych niedogodnościach. Ten ostatni powiedział: „W tych trudnych latach, przezwyciężając swoje możliwości odkryłem swoje granice, a przezwyciężając swoje granice odkryłem swoje możliwości”.

I dziękując wszystkim, którzy swoją hojnością uwierzyli i przyczynili się do realizacji wystawy, dodał: „Nie chcę teraz świętować sukcesu tej pracy; w tym celu chciałbym poczekać na przybycie pielgrzymów, a w każdym razie ten sukces nie będzie mój, ale Kustodii Ziemi Świętej i tych, którzy to miejsce odwiedzają. W związku z tym uważam, że muszę nalegać na przesłanie, które staramy się przekazać za pomocą zastosowanej przez nas technologii. Codziennie setki ludzi odwiedza pusty grób. Z Ewangelii wiemy, że najpierw kobiety, a potem uczniowie odwiedzili pusty grób Chrystusa i widząc uwierzyli. Ta scena całkowicie zmieniła ich życie, do tego stopnia, że ​​wyruszyli w każdą część świata, aby ogłosić, że Jezus zmartwychwstał. Czy wszyscy ci pielgrzymi dzisiaj wierzą jak kobiety i uczniowie? Czy ich życie się zmienia? Wycieczka z przewodnikiem po CIC została stworzona, aby odpowiedzieć na to pytanie każdemu pielgrzymowi”.

Ks. Patton podkreślał również potrzebę zabawiania pielgrzymów, pamiętając bardzo wyraźnie o celu tej misji. Krótko przed przecięciem wstęgi powiedział: „Wszystkie nasze inicjatywy, od Muzeum Biczowania przez Dar Al-Majus w Betlejem, po tę wystawę w CIC, są okazją do ewangelizacji. To bodziec do zadawania sobie pytań o to, kim jest Jezus. Pusty grób jest osią naszej wiary i naszej nadziei”.

Ekspozycja, która jest już otwarta dla publiczności, oferuje multimedialną ekspozycję o Grobie Świętym i pozwala nie tylko zrozumieć, ale także „uczestniczyć” w spotkaniu ze Zmartwychwstałym w Świętym Mieście.

Wystawa składa się z sześciu sal, w których zwiedzający mogą doznać wyjątkowych wrażeń audiowizualnych, korzystając z najlepszych technologii cyfrowej rzeczywistości i zanurzając się w przestrzeni specjalnie zaprojektowanej, aby wzmocnić kontakt z otaczającym środowiskiem. W każdym pokoju opowiadana jest historia Jerozolimy i Grobu Świętego na przestrzeni wieków, co daje odwiedzającym wrażenie, że żyją w tym samym miejscu w różnych okresach.

Karolina Maoz, 14.07.2022r.

 

Źródło: custodia.org/en/news/

Previous ArticleNext Article