Harry Houdini

Harry Houdini był najsłynniejszym iluzjonistą, specjalistą od ucieczek i pokazów akrobacji na świecie. Był gwiazdą filmową z ogromną publiką. Realizował spektakle sceniczne dla tysięcy, choreografował wyczyny, które rozbudzały wyobraźnię i podziw publiczności.

Jego najbardziej znane talenty obejmowały zdolność do uwolniania się z podwodnych zbiorników, cel więziennych i kajdanek. Jego spektakularne pokazy obejmowały także grzebanie żywcem iluzjonisty. Wytrawny amerykański showman, był w stanie zadziwić i zadowolić tłumy dowolnej wielkości, pomimo swojego wzrostu (miał zaledwie ok.165cm), wysokiego głosu i statusu imigranta z Europy Wschodniej.

Prawdziwe nazwisko Houdiniego brzmiało Erich Weisz. Choć często mówił, że Appleton w stanie Wisconsin jest jego rodzinnym miastem, w rzeczywistości urodził się w Budapeszcie na Węgrzech w 1874 roku. Rodzina Weiszów przeprowadziła się do Ameryki, gdy Erich miał 4 lata, ponieważ jego ojciec, rabin, szukał lepszej pracy i lepszego życia dla rodziny. Ojciec Ericha przez kilka lat służył w żydowskiej kongregacji reformatorskiej Appleton Zion, a następnie rabin i pani Weisz wraz z sześciorgiem dzieci przenieśli się do Nowego Jorku.

W wieku 17 lat, aby uniknąć ciężkiej pracy w fabryce, której oczekiwano od młodych mężczyzn w jego wieku i jego klasie społecznej, Erich zaczął wykonywać magiczne sztuczki. Dostał pracę na Coney Island i przyjął pseudonim „Harry Houdini”. Inspiracją dla tego pseudonimu artystycznego był Jean Eugène Robert-Houdin, francuski magik znany jako ojciec nowoczesnego kuglarstwa, którego Erich bardzo podziwiał.

Wkrótce Houdini poznał Wilhelminę Beatrice „Bess” Rahner, piosenkarkę i tancerkę z innego programu na Coney Island. Stała się jego partnerką, najpierw w jego akcie, a potem w życiu. Houdini był pierwszą osobą w rodzinie, która poślubiła nie-Żyda. Rodzina ostatecznie zaakceptowała partnerkę Harry’ego, chociaż do samego końca można było odczuć, że ten wybór nie cieszył wszystkich jej członków.

Houdini, zanim został tak zwanym „artystą ucieczki”, wykonywał zwykłe sztuczki sceniczne i sztuczki karciane. Jego pierwsze wielkie show nastąpiło wraz z wprowadzeniem tzw. „Challenge Act”, w którym Houdini rzucił wyzwanie publiczności, by dała mu zestaw kajdanek, z których nie będzie mógł się uwolnić. Powiedział, że każdy, komu się powiedzie, otrzyma 100 dolarów w gotówce. Nikomu nigdy się to nie udało.

Odtąd Houdini stawał się już tylko coraz większą gwiazdą sceny i ikoną iluzji. Zasłynął między innymi z tego, że uwolnił się z kaftana bezpieczeństwa — w powietrzu, przykuty do kostek i zawieszony do góry nogami.

W 1926 fan, który był za kulisami jednego z pokazów Houdiniego, zapytał, czy jest w stanie wytrzymać uderzenie w brzuch. Houdini odpowiedział twierdząco. Student natychmiast go uderzył, zanim Houdini zdążył wyjaśnić, że najpierw musi zacisnąć mięśnie. To mogło być przyczyną jego przebitego wyrostka, który stał się przyczyną jego śmierci kilka dni później, w Halloween 1926.

Pomimo miana najsłynniejszego maga na świecie, Houdini spędził większość swojego życia na obalaniu magii i zjawisk nadprzyrodzonych. Latem 1926 Houdini zeznawał przed Kongresem USA przeciwko spirytualistom i mediom, które twierdziły, że rozmawiają ze zmarłymi.

Każdego roku w rocznicę śmierci Houdiniego, który został pochowany na cmentarzu Machpelah w Queens w stanie Nowy Jork, grupa magów organizuje dla niego świeckie nabożeństwo żałobne.

Karolina Maoz, 16.08.2022r.

 

 

Źródło: https://www.myjewishlearning.com/article/harry-houdini/

Previous ArticleNext Article