Hajfa

Miasto w Izraelu, w którym wyznawcy wielu religii zamieszkują te same osiedla, respektując swoje zwyczaje, obrzędy , zasady religijne?

Tak. Zdecydowanie mowa o Hajfie – jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast na izraelskim północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Hajfa jest jednym z największych miast portowych w Izraelu i jednocześnie czołowym ośrodkiem naukowo – przemysłowym, zajmującym się nowoczesnymi technologiami.

Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od hebrajskich słów oznaczających piękne wybrzeże – „hof jafe”.

Hajfa jest trzecim co do wielkości miastem Izraela, pod względem powierzchni (64km2),jak również liczby ludności. Mieszka w nim 267 tysięcy osób, a w całej aglomeracji około 1,1 miliona. Według danych statystycznych większość mieszkańców to Żydzi, około 20% stanowią Arabowie, z których ponad połowa to chrześcijanie. Liczna jest również grupa bahaitów, pochodzących z różnych krajów świata.

Miasto położone jest na zboczach góry Karmel, wzdłuż północnego wybrzeża Morza Śródziemnego. Obecnie wyróżnia się trzy poziomy, dzielnice Hajfy. Podział wynika nie tylko z ich usytuowania, ale także ze względu na strukturę społeczną mieszkańców poszczególnych części miasta.

Najniżej położona jest stara dzielnica portowa zwana Downtown. Jest to dzielnica najuboższa, najbardziej zaniedbana, a wśród mieszkańców przeważają imigranci z krajów dawnego ZSRR. Środkowa część miasta, Hadar Ha-Karmel, to miejsce w którym usytuowana jest większość sklepów, biur oraz urzędów.

Malownicze położenie Hajfy na zboczach góry Karmel nie pozostawia wątpliwości dlaczego najwyżej położona jej część jest najbardziej atrakcyjną. Zabudowana jest ekskluzywnymi domami oraz hotelami, a zamieszkała w większości przez przedstawicieli wyższych sfer.

Hajfa zainteresuje na pewno wielbicieli klimatu śródziemnomorskiego. Latem, czyli  w okresie od maja do września, dominuje klimat suchy, wysokie temperatury, które w tym czasie średnio wynoszą 26 stopni. W tym okresie bardzo rzadko pada deszcz. Jego największe nasilenie występuje od października do marca. Natomiast najniższe temperatury (czasem do 6 stopni) występują tu pomiędzy grudniem a lutym. Śnieg raczej nie pada w tym rejonie.

Miasto Hajfa jest bardzo dobrze skomunikowane, również z ościennymi miejscowościami. Niewątpliwie ciekawostką jest fakt, iż tylko w dwóch miastach w Izraelu w szabat (piątek po zachodzie słońca- do niedzieli) działa komunikacja miejska – w Nazarecie i właśnie w Hajfie.

Poza tym , miasto posiada jedyne w Izraelu metro – Carmelit. Jest to najkrótsze metro na świecie, wpisane do „Księgi Rekordów Guinnessa”. Podziemna trasa biegnąca pod zboczem masywu Karmelu jest nachylona pod kątem 45 stopni. Ma około 2 kilometry długości i sześć stacji. Wspina się po zboczu Karmelu, a różnica poziomów pomiędzy stacjami wynosi 273metry. Wagoniki metra bardzo podobne są do tych, które wywożą turystów na Gubałówkę w Zakopanem.

Hajfa jest prężnym ośrodkiem przemysłowym Izraela. Pracą współczesnego portu steruje scentralizowany system komputerowy. Mimo tego, że obecnie głównym portem morskim w Izraelu jest Aszdod, Hajfa ciągle jest ważnym miastem portowym w kraju, mogą tutaj wpływać największe statki świata. Przez lata Hajfę nazywano czerwonym miastem, ze względu na dominację robotników, którzy zrzeszeni byli w silnych związkach zawodowych.

Obecnie, w związku z rozwojem nowoczesnych rozwiązań technicznych, coraz mnie ludzi pracuje tu fizycznie. Firmy związane z zaawansowanymi technologiami ulokowane są na południowych krańcach miasta. Natomiast na północnych peryferiach Hajfy, w strefie przemysłowej, powstały rafinerie, fabryki oraz zakłady petrochemiczne.

Miasto jest również ważnym centrum kulturalno – naukowym. Działa tu wiele muzeów (między innymi Muzeum Mane – Katza, Muzeum Sztuki Japońskiej Tikotina) i teatrów, odbywa się tutaj wiele festiwali artystycznych.

W Hajfie znajdują się także dwie prestiżowe uczelnie wyższe. Na samym szczycie góry Karmel (546m n.p.m.) usytuowany jest Uniwersytet Hajfy. Założony został w 1963 roku, jego charakterystyczna wieża – Eszkol, była drugim najwyższym budynkiem w Izraelu i mierzyła 102m wysokości.

Drugim ważnym ośrodkiem akademickim w Hajfie jest Politechnika Izraelska – Technion. Politechnika powstała w 1924roku i jest najstarszą uczelnią wyższą w kraju. Dwaj profesorowie Technionu w 2004roku otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Uczelnia należy do ścisłej światowej czołówki.

Widok z najwyżej położonego tarasu

Ogrodów Bahaitów

Mauzoleum Baba,

drugie najświętsze miejsce dla bahaitów

Kopuła w kościele Stella Maris

na terenie klasztoru Karmelitów

Urząd Miasta w Hajfie

Miasto usytuowane jest na Górze Karmel

Wreszcie Hajfa jest także popularną destynacją turystyczną Izraela. Wpisane na listę UNESCO, urzekające pięknem Ogrody Bahai, są jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Hajfie. 

Mieści się w nich sanktuarium założyciela tej religii, są również przykładem największych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. Dodatkowo ich pionowe usytuowanie na zboczach góry Karmel z panoramicznym widokiem na Zatokę Hajfy pozostaje na długo  w pamięci każdego turysty.

Pielgrzymi często odwiedzają także klasztor Stella Maris. Jest to światowe centrum i siedziba Zakonu Braci Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel, czyli Karmelitów. W kościele Stella Maris znajduje się także grota Proroka Eliasza, jedna z dwóch usytuowanych na zboczach góry Karmel. Opiekę nad drugą grotą, w której miał znaleźć schronienie prorok Eliasz, sprawują ortodoksyjni Żydzi.

Popularnym miejscem turystycznym jest także tzw. kolonia niemiecka. To powstałe  w drugiej połowie XIX wieku osiedle starych domów i ogrodów, zostało założone przez członków niemieckiego Stowarzyszenia Świątyni, zwanych templariuszami. Obecnie, po gruntownej odnowie, jest miejscem odwiedzanym przez turystów i lokalną ludność szczególnie w porze posiłków. Kolonia niemiecka jest miejscem z mnóstwem kameralnych barów i restauracji, oferujących wyśmienite jedzenie i widok na ogrody bahaitów.

Duże zainteresowanie turystów oraz liczne relacje fotograficzne z Hajfy, które znaleźć możemy w sieci, świadczą tylko o tym, że jest to miejsce, do którego wraca się niejednokrotnie!

Karolina Maoz, 23.11.2022r.

Previous ArticleNext Article