Grób Króla Dawida

Na Górze Syjon, niedaleko kościoła Dormicion, czyli Zaśnięcia NMP znajduje się Wieczernik. W sali dolnej Wieczernika urządzona jest synagoga króla Dawida. Jest ona podzielona na część męską i kobiecą, przy czym ściana dzieląca oba pomieszczenia jest tak wykonana, by z obu części można było dojść do cenotaphium, symbolicznego grobu króla Dawida, pokrytego aksamitną tkaniną z symbolami judaistycznymi oraz hebrajskimi tekstami: „Dawid, król Izraela, żyje wiecznie”, a także „Jeruzalem, jeśli zapomnę o tobie, niech uschnie moja prawica”.

Chcący nawiedzić to miejsce muszą pamiętać, że kobiety powinny być skromnie ubrane, czyli mieć zakryte ramiona i kolana, a mężczyźni powinni posiadać nakrycie głowy (do wypożyczenia są jarmułki przed wejściem).

Należy pamiętać, iż grób ten ustanowili tutaj już Krzyżowcy w XII w. i od tego czasu nikt nie otwierał grobowca, bo jest to zabronione w judaizmie. Tak więc nie wiadomo, czy w środku znajduje się jakiekolwiek ciało i czy jest to prawdziwe miejsce pochówku proroka. Dawid jest jednak prorokiem nie tylko dla Żydów, ale i dla Muzułmanów, dzięki czemu nie zniszczyli oni Wieczernika, ale w XV w. sala Wieczernika została zamieniona w meczet.

Na tyłach synagogi z grobowcem Dawida znajduje się niewielkie Muzeum Holokaustu, poświęcone 6 mln pomordowanych Żydów w czasie II Wojny Światowej. Zebrano tam pamiątki i zdjęcia z obozów koncentracyjnych oraz tabliczki z nazwami gmin żydowskich, które uległy unicestwieniu.

Anna Szczypińska, 24.06.2024 r.

Podobał Ci się artykuł? Postaw nam kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Previous ArticleNext Article