Farma alpak w Micpe Ramon

W sercu pustyni Negew w Izraelu, 4 kilometry od miejscowości Micpe Ramon, znajdziemy jedno z niewielu gospodarstw spoza Ameryki Południowej, gdzie hoduje się alpaki. Mimo tego, że pustynia w przeciwieństwie do zielonej scenerii Andów, skąd pochodzą alpaki, może wydawać się nieprzyjazna dla tych zwierząt, to w rzeczywistości wysokość nad poziomem morza oraz panujące tu temperatury są porównywalne do ich natualnego siedliska.

Alpaca Farm w Micpe Ramon posiada jedno z największych stad alpak i lam na świecie. Przywieziono je tutaj wyczarterowanym samolotem prosto z Ameryki Południowej. Początkowo było ich dokładnie 188, ale najwyraźniej klimat im odpowiada, świetnie się zadomowiły i aktualnie jest ich już około 400 sztuk! Co więcej, według statystyk, alpaki żyją tutaj około 30% dłużej niż w większości innych miejsc na świecie.

Alpaki są bliskimi krewnymi wielbłądów, które zamiast do warunków pustynnych, musiały przystosować się do wysokości i mrozu panującego w górach. Indianie hodują je w dla wełny i mięsa. Ich skórę pokrywa niezwykle miękka sierść, która bardzo skutecznie utrzymuje ciepło. Poza tym są to także zwierzęta juczne.

Na farmie alpak w Micpe Ramon, poza wizytą, można spędzić noc, a także uczestniczyć w typowo pasterskich czynnościach, takich jak karmienie czy udział w warsztatach produkcji wełny.Odwiedzający mogą także zobaczyć proces produkcji ubrań z wysokiej jakości wełny tych zwierząt.

Hoduje się tu także konie, osły, owce angory, wielbłądy i wiele innych zwierząt. Oferta dla dzieci obejmuje również przejażdżkę na lamie, alpace czy ośle, a dorośli mogą skorzystać z jazdy konnej. W okolicy jest także wiele szlaków turystycznych.

Farma otwarta jest przez siedem dni w tygodniu, latem w godzinach od 8:30 do 18:30, a zimą do 16:30. Bilet wstępu kosztuje 25 NIS od osoby. 

Karolina Maoz, 10.02.2023r.

Previous ArticleNext Article