Ein Feshkha, czyli Einot Tzukim (klifowe źródła)

Ein Feshkha, znany również jako Einot Tzukim, to najniżej położony rezerwat przyrody na świecie. Znajduje się na Pustyni Judzkiej, wzdłuż brzegów Morza Martwego, w regionie Megilot.

Rezerwat ten jest bardzo wyjątkowy ze względu na swoje położenie w najniższym punkcie na ziemi i na wybrzeżu bogatego w minerały i zasolonego Morza Martwego. Znajduje się na terenach rekultywowanych, na byłym dnie Morza Martwego, gdyż to kurczy się z roku na rok o 1-2 metry. Tam, gdzie obecnie znajduje się rezerwat, jeszcze w 1968 r. było morze.

Rezerwat Ein Feshkha jest podzielony na trzy sekcje: część północną, która jest zamknięta dla publiczności i wykorzystywana przez naukowców; część środkową, która jest otwarta dla publiczności i zawiera szereg basenów do pływania oraz część południową, która jest otwarta dla publiczności tylko podczas zwiedzania z przewodnikiem lub innym pracownikiem rezerwatu.

Podczas spaceru po rezerwacie uderza przepiękna przyroda – zielony krzewy, strumienie oraz baseny pełne ryb. Nie jest to coś, czego można się spodziewać na środku pustyni, nie mówiąc już o brzegach słonych wód Morza Martwego.

Można też na własne oczy zobaczyć tutaj kurczenie się Morza Martwego. W środkowym, otwartym rezerwacie znaczniki pokazują poziom Morza Martwego w różnych okresach w najnowszej historii – odległość między nimi jest przykrym przypomnieniem, że kiedyś Morze Martwe całkiem zniknie z powierzchni ziemi.

Zadziwia też liczba słodkowodnych jeziorek i to w miejscu, gdzie jeszcze niedawno było słone morze. Dzieje się tak, gdyż woda z padających deszczy w Górach Jerozolimskich, spływa w stronę depresji podziemnymi rzekami, które napotykając przeszkodę w postaci gęstego Morza Martwego, wypływają na powierzchnię tworząc jeziora. Woda ta wykorzystywana jest też to zasilenia kilku basenów znajdujących się w otwartej, rekreacyjnej części rezerwatu.

W obrębie Ein Feshkha znajdują się też archeologiczne ruiny kompleksu Heroda – imponującej willi i budynku przemysłowego, produkującego balsamy z minerałów Morza Martwego. W całej historii brzegi Morza Martwego przyciągały zamożnych ludzi, chcących wykorzystać wyjątkowe właściwości wody, w tym samej Kleopatry.

Rezerwat Ein Feshkha znajduje w północnej części Morza Martwego, w pobliżu Qumran. Jest stąd blisko do Ein Gedi i wielu innych miejsc na Pustyni Judzkiej. Rezerwat otwarty jest latem 08:00 – 17:00 a zimą 08:00 – 16:00. Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem, a w piątki i wigilie świąt rezerwat zamyka się godzinę wcześniej.

Wycieczki w języku angielskim po południowym (zamkniętym) rezerwacie odbywają się w każdy czwartek i piątek o godzinie 11:00. Należy zjechać samochodem na dolny parking (lub dojść tam na piechotę) i zapisać się na wycieczkę grupową w znajdującym się tam sklepiku. Koszt wstępu: dorośli 35 NIS, dzieci 20 NIS.

Do rezerwatu można dostać się autobusem jadącym z Jerozolimy do Eilatu, ale należy poprosić kierowcę o zatrzymanie się przy wejściu. Można też rezerwat zwiedzić wykupując 1-dniową wycieczkę po Pustyni Judzkiej, czy też w drodze do Masady lub Ein Gedi.

Anna Szczypińska, 12.02.2021

Previous ArticleNext Article