Każdy, kto miał okazję być w Izraelu podczas Święta Niepodległości, na pewno do dnia dzisiejszego wspomina jego atmosferę.
Koncerty, zabawy, imprezy, sztuczne ognie… Zazwyczaj główne ulice miast są zamknięte, odbywają się na nich imprezy masowe, jest wiele atrakcji dla dzieci, stanowiska z jedzeniem i napojami.
Na niebie często widać szybujące balony w izraelskich barwach narodowych. Wszyscy paradują ubrani na biało – niebiesko, domy, płoty, skwery, samochody przyozdobione są flagami Izraela.
Izraelczycy świętują wspólnie z rodzinami, następnie ze znajomymi. Bardzo popularne są spotkania połączone ze wspólnym grillowaniem.
Atrybutami święta są między innymi dmuchane młotki w kolorach flagi izraelskiej. Na ulicznych imprezach popularne są spreje z pianą, którą oblewają się dzieci i niektórzy dorośli.
Wydarzenia te poprzedzają oficjalne ceremonie państwowe. Część oficjalna uroczystości rozpoczyna się od zapalenia 12 dużych pochodni (nawiązujących do 12 pokoleń Izraela) na narodowym cmentarzu na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie. Podczas ceremonii przemawia m.in. przewodniczący Knesetu, a żołnierzom przyznawane są nagrody Prezydenta.
Nieodzowną atrakcją podczas corocznego świętowania jest także pokaz lotniczy Izraelskich Sił Powietrznych, który cieszy się niesamowitą popularnością. Synchronicznie wykonywane przez samoloty figury, często w kształcie serca, gromadzą tłumy widzów.
W Jerozolimie odbywa się także Międzynarodowy Konkurs Biblijny, a bazy Izraelskich Sił Powietrznych podczas święta są otwarte dla zwiedzających.
Według kalendarza gregoriańskiego , niepodległość państwa Izrael została proklamowana w Tel Avivie, 14 maja 1948 roku, przez premiera Dawida Ben Guriona. Natomiast data tego święta ustalana jest na kanwie kalendarza żydowskiego i przypada ono 5 dnia miesiąca lyjar.
Dzień, według tego kalendarza, rozpoczyna się po zmierzchu, w związku z powyższym, w tym roku Święto Niepodległości rozpoczęło się wieczorem 4 maja i trwa do dzisiejszego wieczora. Jest to dzień wolny od pracy.
Trzy lata temu, ze względu na pandemię, oficjalne obchody święta odbyły się bez udziału publiczności. Nie było także możliwości świętowania w szerszym gronie rodzinnym czy przyjaciół, ze względu na zakaz gromadzenia się i ograniczenia w przemieszczaniu.
Słynny pokaz lotniczy odbył się w zupełnie inny sposób. Eskadra samolotów Izraelskich Sił Powietrznych przeleciała nad każdym większym szpitalem w Izraelu, oddając cześć personelowi medycznemu walczącemu z epidemią. Spotkało się to z ogromnym aplauzem izraelskiego społeczeństwa.
Po tych wydarzeniach, dziś, Izraelczycy świętują podwójnie. Koncerty i imprezy na otwartym powietrzu cieszą się niesamowitą popularnością i gromadzą się na nich tłumy Izraelczyków.
Wszystkim świętującym życzymy: Yom HaAtzmaut Sameach! – czyli „Wesołego Święta Niepodległości”.
Karolina Maoz, 25.04.2023r.